Kriter > Dış Politika |

Suriye Geçici Hükümeti’nin Hedefleri


Suriye geçici hükümeti, özgürleştirilen bölgelere sivillerin gönüllü olarak geri dönüşünün sağlanması için çalışmalara başladı. Öncelikli konuların başında ise güvenliğin sağlanması, kurumsal yönetişim ve yönetim sisteminin uygulanması, temel ihtiyaçlarının karşılanması ve hukuk geliyor.

Suriye Geçici Hükümeti nin Hedefleri

2019’da Suriye sahasında birçok değişim yaşanmıştır. Rus kuvvetleri ve İranlı milislerin desteklediği rejim kuvvetleri, özgürleştirilmiş bölgelerde yaşayan sivillere yönelik sistemli operasyonlarını sürdürdüğü görülmüştür. Bu bağlamda yerleşik halkı göçe zorlayıcı pek çok saldırı gerçekleştirilmiştir. Geçen bir yıl zarfında rejimin katliamından kaçıp özgürleştirilmiş bölgelere sığınan mülteci sayısı 1 milyondan fazladır. Rejim, uluslararası toplumun sessizliğini ve Suriye’nin kuzeyinde terör örgütlerinin özgürleştirilmiş bölgelere yönelik düzenlediği, ardında yüzlerce sivil şehit ve yaralı bırakan hain saldırıları suistimal etmiştir. Rejimin bu bölgelerde sivil nüfusunu ve insani durumu gözetmeyen politikasını halen sürdürmesi, Suriyelilerin yaşamakta olduğu insani dramı daha da artırmıştır. Yaşanan dram karşısında, sahada faaliyet gösteren kamu kurulumları maddi imkansızlıklar nedeniyle yetersiz kalırken, verilen destekler de yeterli olmamıştır.

Bu noktada bölgede Türkiye’n


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası