Kriter > Dış Politika |

Suudi Arabistan’ın Yemen’deki İnsan Hakları İhlalleri


Bir taraftan İran destekli milislerin saldırıları ve diğer taraftan Suudi Arabistan’ın Yemen müdahalesi açlık, çocuk ölümleri ve kolera gibi hastalıklar olmak üzere birçok insan hakları ihlallerini getirmiştir.

Suudi Arabistan ın Yemen deki İnsan Hakları İhlalleri
Yemenli çocuklar hava saldırıları sonucu tahrip olan yeraltı su tünelinde oyun oynuyor, 29 Nisan 2015.

16 Ocak 2011’de Değişim Meydanı’nda başlayan protestolar “Arap Kübası” olarak bilinen Yemen’i de Arap ayaklanmaları literatürüne dahil etmişti. Otuz dört yıllık iktidarı elinde tutan Ali Abdullah Salih’in 23 Şubat 2011’de istifa etmesiyle Yemen’de devrimin ilk aşaması gerçekleşmiş görülüyordu. 23 Kasım 2011’de Körfez iş birliği inisiyatifiyle başlatılan siyasi geçiş sürecinin gerek yerel gerek bölgesel gerekse uluslararası gelişmelere bağlı olarak başarıya ulaşamaması Riyad’ın agresif pozisyon almasına neden oldu. Bu dış politikanın ilk çıktısı olan Kararlılık Fırtınası operasyonu Yemen’de insani bir krize yol açtı. Bu noktada ABD’nin genel olarak Ortadoğu özelde ise Körfez politikası aslında Kral Selman yönetimine Yemen operasyonu için yeşil ışık yaktı. Mısır’da Mübarek’in, Tunus’ta Zeynel Abidin bin Ali’nin devrilmesi gibi bölgedeki güç dengesini değiştirebilecek potansiyele sahip gelişmeler Tahran’ın yayılmacı politikalarını hayata geçirmesi için bir fırsat olarak görülürken Riyad için “güvenlik tehdidi” olarak algılandı. Bu noktada ABD’nin güvenlik şemsiyesinden faydalanamayan Riyad kendi inisiyatifiyle Yemen’e askeri müdahalede bulundu.

İran’a Karşı Duruş ve Kişisel İhtiraslar

2015’te Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun başlattığı askeri operasyon yerel ve bölgesel ölçekte dengeleri değiştirmiştir. Suudi Arabistan’ı Yemen’de politik çözümden uzaklaştırarak askeri müdahaleye götüren nedir? İran’ın Yemen’deki Husiler üzerinden kurmaya çalıştığı bölgesel etkinlik, Yemen ile varolan sınır sorunları ve iç savaşın sonucu ortaya çıkan göç dalgası Riyad yönetimini askeri operasyona götüren üç önemli gerekçe olarak görülmektedir.


Etiketler »