Kriter > Siyaset |

Terör Örgütleri, Erdoğan’a Karşı Birleşti


Gezi Parkı Şiddet Eylemleri, 30 Mart Yerel Seçimleri, 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 Milletvekili Seçimlerinde örgütler sokaklara indi ve AK Parti’ye karşı ortak mücadele etti.

Terör Örgütleri Erdoğan a Karşı Birleşti

Cumhuriyet tarihinin en önemli seçimlerinden biri 24 Haziran’da yapılacak. Seçime doğru Cumhur İttifakı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde toplumun karşısına çıkmış durumda. Karşısında ise CHP öncülüğünde kurulan ittifak var. Fakat bu süreçte terör örgütleri de kendi saflarını belli etmiş durumda. Onlar da seçim sonuçlarını kendi lehlerine etkileyebilecek şekilde pozisyon alıyorlar.

Bu örgütler tıpkı daha önce Gezi Parkı Şiddet Eylemleri, 17-25 yargı darbesi girişimi, MİT Tırları kumpası, 15 Temmuz darbe girişimi ve 16 Nisan referandumunda olduğu gibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki ittifaka açıkça cephe almış durumdalar. Ellerinden geleni ardına koymuyorlar. Son beş yılda bu örgütlerin saldırıları incelendiğinde bugünkü yapılanmaların daha net şekilde tespit edildiği görülecektir.

Terör Örgütleri Sokağa İndi

FETÖ’nün Gezi Parkı Şiddet Eylemleri AK Parti Hükümeti’nin düşürülmesine yönelik ilk sokak eylemleriydi. 27 Mayıs 2013’te başlayan ve 22 gün boyunca devam eden kalkışma 79 şehre yayıldı. FETÖ üyesi polis, hakim ve savcılar şiddeti körükledi. DHKP-C sokaklarda barikat kurdu, terör örgütleri sokağa indi.

Fetullah Gülen, Gezi Parkı Şiddet Eylemleri’ne katılanlara “çapulcu” denilmesine karşı çıktı ve “Hani sizin belki de çapulcu diyeceğiniz birkaç tane. O tabiri de kullanmayın. Kim bilir sizin öyle diyeceğiniz insanlar bir gün o levsiyattan sıyrılacak, nice yerlerde ne türlü kahramanlıklara imza atacaklardır” iddiasında bulundu. Yani şiddetten yana tarafını belli etti.

Asker ve Polis Lojmanlarından HDP’ye Çıkan Oylar

17-25 Aralık yargısal darbe girişiminden üç ay sonra gerçekleştirilen yerel seçimlerde terör örgütlerinin AK Parti’ye karşı ittifak yaptığı açıkça görüldü. FETÖ, terörist başı Fetullah Gülen’in talimatıyla Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da PKK’nın siyasi uzantısı olan HDP’ye açıktan destek verdi. 12 Haziran 2011 milletvekili seçimlerinde polis, asker ve memurların oturduğu lojmanlarda yüzde 2-3 oy alabilen HDP; 30 Mart 2014 yerel seçimlerde oyunu yüzde 25’lere çıkardı.

Recep Tayyip Erdoğan, 6 Nisan 2014’te bazı gazete ve televizyonların genel yayın yönetmenleriyle İstanbul’da Adile Sultan Sarayı’nda bir araya geldi. Buradaki ifadelerinde yer alan “Güneydoğu illerindeki bazı sandıklardan çıkan sonuç oldukça ilginç. Bu illerde askerin ve polisin oy kullandığı sandıkların birçoğundan BDP birinci parti çıkmış. Paralel yapı buralarda çok iyi çalışmış” cümlelerinin altını çizmek gerekir. FETÖ 7 Haziran 2015’te gerçekleşen milletvekili seçimlerinde de HDP’ye yeniden açıktan destek verdi.

FETÖ’nün yayın organı Zaman gazetesinin yazarı Şahin Alpay, 11 Nisan 2015’te yayımlanan “Tek Çare HDP” başlıklı köşe yazısında “Hiç içinize sinmese bile, tek çare HDP’ye oy vermek. Evet, taktik oylar HDP’nin barajı geçmesine yetmeyebilir. HDP’nin asıl AKP seçmeni Kürtlerden oy alması gerekir. Demokrasiyi savunanlar açısından HDP’den başka çare yok” ifadelerini kullandı.

7 Haziran 2015’te gerçekleşen milletvekili seçimlerinde, FETÖ’nün HDP’ye açık desteği zirve yaptı. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde polis, asker ve memur sandıklarında oyunu yüzde 25’lere çıkaran HDP, 7 Haziran milletvekili seçimlerinde oyunu yüzde 75-80’lere çıkardı.

FETÖ, HDP’ye Oy İstedi

FETÖ 1 Kasım seçimlerinde de HDP’ye oy verilmesi çağrısında bulundu.

FETÖ’nün çıkardığı Millet gazetesinin köşe yazarı Ergun Babahan, 29 Ağustos 2015’te “Yine, Yeniden HDP Deme Zamanıdır!” başlıklı köşe yazısında “Halk karşısında bütün ordular çaresizdir. İşte Tayyip Erdoğan’ın sarayının ordusu ve polisi de. Yenildiler, yine yenilecekler. Öfkeden kuduruyor. (…) Tek amaçları var, HDP’yi baraj altı bırakmak. Onlar şiddeti, baskıyı ve yalanı arttırdıkça, başta Kürtler olmak üzere halkın HDP’ye teveccühü artıyor. Sultan’ı bu kadar kızdıran Selahattin Demirtaş ve HDP’nin bir kerameti vardır duygusu artıyor” iddiasında bulundu.

Nazlı Ilıcak, 11 Eylül 2015’te FETÖ’nün yayın organı Bugün gazetesinde yayınladığı köşe yazısında 1 Kasım seçimlerinin son durak olduğunu iddia ederek, “‘HDP=PKK’ demek suretiyle, oy verecek insanları, korkutmak ve sindirmek yolunu seçtiler. Lafımı hiç esirgemeden söyleyeyim: Bu çirkin oyunu gördüğüm için 1 Kasım seçimlerinde de oyum HDP’ye” dedi. Yani HDP ve FETÖ safları sıkılaştırmıştı.

24 Haziran Seçimlerinde İttifak

24 Haziran 2018’de gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleriyle ülkemiz fiili olarak Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçecek. Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı, AK Parti’nin Mecliste güçlü olmasının engellenmesi için çeşitli projeler geliştirildi. Erdoğan’ın karşısına Abdullah Gül çıkarılmak istendi, proje sonuçsuz kaldı. Bunun üzerine muhalefet partileri Mecliste AK Parti ve MHP’nin sayısal olarak üstün olmaması için harekete geçti.

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti milletvekili seçimlerinde ittifak yapma kararı aldı. CHP, 24 Haziran seçimleri için 5 ilde 6 milletvekili adayını Saadet Partisi’ne ayırdı. Saadet Partisi Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Karaduman CHP tarafından Konya 2. sıradan milletvekili adayı gösterildi. Saadet Partisi Güngören belediye başkan adayı olmuş olan Abdülkadir Çelebi CHP’nin Trabzon listesinde yer aldı. HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Saadet Partisi İstanbul 3. Bölge 1. sıradan aday gösterildi. Örnekleri çoğaltmak mümkündür.

Terör Örgütleri, Erdoğan'a Karşı Birleşti

CHP-İYİ Parti-SP ve DP İttifakına HDP ve FETÖ’den Açık Destek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Şayet bir gün milletimiz ‘tamam’ derse ancak o zaman kenara çekiliriz” açıklamasına ithafen Twitter’da “Tamam” etiketiyle kirli bir algı hareketi başlatıldı.

Söz konusu kampanyaya CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi destek verdi. CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce “Vakit TAMAM!”, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “24 Haziran’da bu iş TAMAM”, İYİ Parti’nin cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener “Göklerden gelen bir TAMAM vardır” ve Saadet Partisi’nin cumhurbaşkanı adayı SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu “TAMAM İnşallah!” ifadeleriyle tek potada buluştu.

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş da söz konusu ittifaka destek vererek paylaşım yaptı. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın, “Ahdimiz olsun ki Tayyip Bey’e şöyle bir cevap veriyoruz: Sana ne başkanlık ne de 400 milletvekili. TAMAM” ifadeleri HDP Genel Merkezi’nin resmi sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan paylaşıldı.

Buradaki algı operasyonuna FETÖ’nün firari isimleri de destek vererek “TAMAM” etiketi ile kampanyaya katıldı. Mesela Koza Holding’in yöneticisi ve FETÖ’nün kasası Akın İpek, Twitter’da ki şahsi hesabından “Tamam kardeşim… Tamam” ifadelerini paylaştı.

Zaman gazetesine kayyum atanmasının ardından FETÖ tarafından kurulan Yarına Bakış gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Bülent Korucu da “Anlaşıldı TAMAM” ifadelerini kullandı. Avrupa Zaman gazetesinin eski Yayın Müdürü Mahmut Çebi ise “Yeter artık diye sesleniyorum ve TAMAM diyorum” paylaşımında bulundu. Zaman gazetesinin eski Danimarka temsilcisi Hasan Cücük de “TAMAM” ifadelerini kullandı. İzmir’de askeri casusluk soruşturmasındaki usulsüzlükler ile bazı bilgilerin sızdırılmasına ilişkin iddianamede firari sanık olan, FETÖ’cü Kanaltürk ve Bugün TV’nin eski Genel Yayın Yönetmeni Tarık Toros da “İki hafta sonra gündemi belirledi, muhaliflerine slogan vererek TAMAM” paylaşımında bulundu. Aynı konuda Ergun Babahan ve Can Dündar da paylaşım yaparak CHP öncülüğündeki ittifaka destek verdi.

Dolayısıyla 2013’te Gezi Parkı Şiddet Eylemleri ile başlayan meşru siyasete karşı gayrimeşru arayışların aktörleri yine siyasete müdahale etmek için iş başında. Bir yandan muhalefeti destekliyorlar bir yandan da Erdoğan aleyhine kampanya üreterek AK parti seçmenini baskı altına almaya çalışıyorlar.


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası