Kriter > Dış Politika |

Türk-Amerikan İlişkileri Nereye?


Türk-Amerikan ilişkileri tarihinin en sorunlu dönemlerinden birini yaşıyor. Bunun başlıca sebebi olarak Suriye’nin kuzeyinde iki ülke arasındaki stratejik ayrışma öne çıkıyor.

Türk-Amerikan İlişkileri Nereye

Türk-Amerikan ilişkileri tarihinin en sorunlu dönemlerinden birini yaşıyor. Bunun başlıca sebebi olarak Suriye’nin kuzeyinde iki ülke arasındaki stratejik ayrışma öne çıkıyor. Türkiye bölgede PKK’nın kendi kontrolünde otonom bir bölge oluşturma çabalarıyla mücadele ederken ABD söz konusu örgütün Suriye şubesi YPG’ye DEAŞ ile mücadele ettikleri gerekçesiyle destek veriyor.

Obama döneminde Kobani kuşatmasıyla birlikte başlayan stratejik ayrışma gittikçe derinleşti ve Trump yönetimi de bu sorunu ortadan kaldırmak için ciddi adımlar atmadı. Büyük oranda Obama’nın stratejisini devam ettiren Trump DEAŞ ile mücadeleyi tamamen askerin (daha spesifik olarak CENTCOM’un) inisiyatifine bırakmış durumda. Beyaz Saray hem ardı arkası kesilmeyen skandallar hem de en son Tillerson-McMaster örneğinde görüldüğü gibi sık kadro değişimleri yüzünden kapsamlı bir DEAŞ veya Suriye politikası geliştiremiyor. Bu durumda sahada CENTCOM’un götürdüğü taktiksel ilişkinin Türkiye-ABD ilişkilerini zehirlemesinin önü alınamıyor. Bu durum diğer birçok bölgesel meselede de iki NATO müttefiki ülkenin kayda değer bir stratejik diyalog kurmasını engelliyor.


Etiketler »