Kriter > Dış Politika |

Türk-Amerikan İlişkilerinde Odadaki Fil: Gülen


Türkiye ile ABD arasındaki sorunlu konu başlıklarının içine bundan sonra “Trump’ın zorlu kişiliği”ni de bir dosya olarak eklemek gerekiyor.

Türk-Amerikan İlişkilerinde Odadaki Fil Gülen
Trump ve Erdoğan

Türkiye ve ABD arasında son birkaç yıldır bozulan ilişkilere çare olacağı düşünülen Donald Trump’la ilgili beklentiler kısmen boş çıktı. Fakat henüz her şey bitmiş değil. İki ülkenin bugünlerde anlaşamadığı noktalarla iş birliği yaptığı alanların sayısı hemen hemen birbirine denk gibi görünüyor. Fakat ana mesele şu: ABD’nin hiçbir NATO müttefiki ülkesi, Türkiye’nin karşılaştığı güvenlik riskleriyle sınanmıyor. Dolayısıyla Washington diğer müttefiklerine yaptığı gibi idare-i maslahatla ilişkileri götüremiyor. İlişkilerin düzgün götürülebilmesi için Washington’ın “-mış gibi” yapmayı bırakması lazım. İşte tam da bu yüzden, Trump iktidara geldiğinde, sorunlu olan alanlarda ilerlemeler olabileceği konuşulmuştu.

2016 sonbaharında, henüz daha ABD başkanlık seçimleri gerçekleşmeden konuştuğum üst düzey bir Cumhurbaşkanlığı yetkilisi şöyle demişti: “Hillary Clinton kazanırsa ne olacağını biliyoruz. Başkan Barack Obama’nın devamı olacak. Aynısı olacak. Fakat Trump kazanırsa bir ihtimal işler farklı olabilir.” Öyle ya, Trump o yaz New York Times’a verdiği röportajda 15 Temmuz darbe girişiminin hakiki bir olay olduğunu söylemiş ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın o geceki hamlelerini ve halkın direnişini övmüştü. Trump’ın seçildikten sonra da kendi yakın çevresine Erdoğan ile ilgili övgülerde bulunduğunu artık herkes biliyor. Nisan’daki anayasal referandum sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak tebrik eden ilk Batılı lider de Trump olmuştu.


Etiketler »