Cumhur İttifakı’nın Geldiği Aşamada AK Parti’nin Pozisyonu


AK Parti özellikle uyuşturucu satıcılığı başta olmak üzere kişiler arası işlenen suçların devlet tarafından affedilemeyeceğini, devletin ancak kendisine karşı işlenen suçların affedicisi olabileceğini ifade etmiştir.

Cumhur İttifakı nın Geldiği Aşamada AK Parti nin Pozisyonu
Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM'deki grup toplantısına katılarak konuşma yaptı, Ankara, 23 Ekim 2018

Türkiye’nin anayasal ve siyasal hayatında yepyeni bir açılım sağlayan “seçim ittifakları”nın en somut uygulamasını 24 Haziran seçimlerinde yaşadık. AK Parti ve MHP’nin meydana getirdiği Cumhur İttifakı’nın karşısında başını CHP’nin çektiği Millet İttifakı yer aldı. Cumhur İttifakı açısından değerlendirildiğinde bu ittifakların belki de en önemli karşılığı 15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlayan Yenikapı ruhunu AK Parti ve MHP açısından yepyeni bir evreye taşıması oldu. Zira Cumhur İttifakı’nın altyapısını meydana getiren nedenler bir anlamda 15 Temmuz’un arka planındaki saldırılara karşı her iki partinin takındığı ortak tavrın da birer sebebiydi. İç siyasi istikrarın sağlanması bir tarafa dışarıdan gelen saldırılara karşı da ortak bir duruşu işaret eden Cumhur İttifakı bu sınavdan başarılı bir biçimde çıktı.

Bin 397 belediye, 20 bin 498 belediye meclis üyesi olmak üzere toplamda 21 bin 895 kişinin belediye yönetimleri için seçileceği 31 Mart 2019 yerel yönetimler seçimlerinin yaklaşmakta olduğu bugünlerde seçim ittifakları konusu oldukça sert tartışmalarla siyaset gündemindeki yerini korumaya devam etti. Zaman zaman MHP lideri Devlet Bahçeli’nin yaptığı zaman zaman AK Parti cenahından gelen açıklamalarla mahalli idareler seçimlerinde de bir ittifakla karşılaşacak mıyız sorusu kamuoyunu daha yoğun bir şekilde meşgul etmeye başladığı bir sırada AK Parti ve MHP arasında başlayan ittifak görüşmeleri süreci farklı bir aşamaya taşımış oldu.


Etiketler »