Kayyum Belediyelerinin Geleceği


AK Parti’nin nihai hedefi geçen seçimde DBP’nin elde ettiği belediyeleri kazanarak hizmet siyaseti ve gönül belediyeciliğinin bölgede etkili olmasını sağlamak olacaktır.

Kayyum Belediyelerinin Geleceği
KHK ile Batman Belediyesine yapılan görevlendirmenin ardından başlatılan çalışmalar kapsamında kentte benzeri olmayan parkın yapılması vatandaşları memnun etti, 15 Kasım 2016

2019 yerel seçimlerine yaklaşıldıkça gündeme sıkça gelen sorulardan birisi de kayyum belediyelerinin geleceğinin ne olacağı meselesidir. Terör örgütü PKK’nın lojistik destek sağlama, örgüte eleman devşirme ve propaganda faaliyetleri yürütmede Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) belediyelerinden doğrudan destek alması sebebiyle İçişleri Bakanlığı aracılığıyla bu belediyelere kayyum atanmıştır. Yerel seçimler sonrasında bu belediyelerin kayyumlar aracılığıyla yönetilmeye devam mı edileceği yoksa DBP’nin bu belediyeleri kazanması durumunda söz konusu belediyelerin yeniden örgüt kıskacına mı gireceği soruları ekseninde yaşanan tartışmaları daha iyi anlamak için kayyum sürecini detaylı bir şekilde analiz etmek gerekiyor.

Kayyum Sürecinin Arka Planı

Terör örgütü PKK 2015 Temmuz’unda askeri amaçlı barajlar inşa edilmesini gerekçe göstererek ateşkesi sona erdirmesinin akabinde asker ve sivillere yönelik kitlesel terör saldırıları gerçekleştirdi. Bu saldırılarda bilançoyu etkileyenlerden birisi de örgütün benimsediği yeni strateji doğrultusunda gerçekleştirdiği hendek kazma uygulamalarıydı. Bu bağlamda başta Sur (Diyarbakır), Cizre (Hakkari) ve Nusaybin (Mardin) olmak üzere ilçe merkezleri ve illere bağlı mahallelerde örgüt üyeleri aracılığıyla hendekler kazıldı. Hendek kazma uygulamaları Diyarbakır’ın Silvan, Lice, Hani, Hazro, Bismil, Dicle, Bağlar, Kayapınar, Yenişehir, Kocaköy; Mardin’in Dargeçit, Derik; Hakkari’nin Yüksekova; Şırnak’ın Merkez, Silopi, Cizre, İdil; Muş’un Varto ve Batman’ın Sason, Kozluk yerleşim yerlerinde yoğun biçimde yürütüldü.


Etiketler »