Seçelim Ama Kimi?


Ülkenin hızla akan makro gündemiyle meşgul olup bulunduğu mahallin yerel gündemini ıskalayan yanı yeteri kadar halkla iç içe olmayan yerel yönetici profillerinin tercih edilmesi mümkün gözükmüyor.

Seçelim Ama Kimi
Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için Malatya merkezde bulunan Derme İlkokulu'nda görevliler tarafından sandıklar açılarak oy sayma işlemi başladı, 24 Haziran 2018

Her geçen gün Mart 2019’da yapılacak yerel seçime bir adım daha yaklaşıyoruz. Ülke gündemi her ne kadar uluslararası gelişmelerle meşgul olsa da seçim çarkı arka planda dönmeye devam ediyor. AK Parti’nin yerel seçimler için oluşturduğu strateji ekibi çalışmalarına çoktan başladı. AK Parti’nin en büyük rakibi olacak CHP’de ise mutat olduğu üzere adaylık kazanı kaynıyor. AK Parti karşıtı siyaset yerel seçimleri özellikle İstanbul ve Ankara’da AK Parti için bir ölüm kalım meselesi olarak sunmaya gayret ediyor. Her seçimden önce olduğu gibi bu seçimde de muhalefet “AK Parti’nin artık kazanamayacağı, düşüş trendine girdiği” havasını pompalamaya devam ediyor. “AK Parti İstanbul ve Ankara’da kaybederse bu sonun başlangıcı olur” ham hayali çoktan aldı başını gidiyor. Hal böyle olunca özellikle büyükşehirler adayları hakkında tahminler ve tabii kulisler de her geçen gün biraz daha hızlanıyor.

Tahminleri ve kulisleri bir kenara bırakırsak Türkiye’nin 2002’den bu yana geçen on altı yıllık AK Parti siyaseti birikimine dayanarak aday profilleri üzerine konuşabiliriz. Kimler aday olmalı, adaylar hangi özellikleri taşımalı, seçmeni tatmin eden veya etmeyen aday tercihlerinin sonuçları neler olur soruları cevap bekliyor. AK Parti’nin nüvesinde yerel yönetimlerin çok önemli bir yeri var.


Etiketler »