Amerikan Seçimleri ve Liberal Demokrasi: Yapıdaki Çatlaklar


Amerikan seçimleri sadece sistemik açıdan sorunlu değildir. Oylama yöntemleri de seçimlerin demokratik kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.

Amerikan Seçimleri ve Liberal Demokrasi Yapıdaki Çatlaklar
Washington, DC'de 6 Ocak 2017 tarihinde, Kongre'nin ortak oturumunda 2016 başkanlık seçimleri seçim oylarının sayımı gerçekleşti.

İki yıl önce, 2016 ABD başkanlık seçiminin ardından Anadolu Ajansı için kaleme aldığım bir analizde Donald Trump’ın seçilmesiyle ilgili endişelerimin onun kişiliğinden ziyade başkanlığının Amerikan siyaset sisteminin hayatiyeti üzerinde meydana getireceği uzun vadeli etkiler olduğunu dile getirmiştim.

Donald Trump’ın seçilmesinden sonra pek çok olay yaşandı. Bunların arasında onun atadığı siyasilerin neredeyse tamamının hızla fire vermesi ve Trump’ın 2016 seçim kampanyasına Rusya’nın oylama sonucunu etkileyecek şekilde muhtemel müdahalesine ilişkin devam eden soruşturma ilk akla geliyor. Ayrıca devamında Trump’ın pek çok danışmanı ve aile üyelerine yönelik yaygın bir çıkar çatışması suçlaması var. Yirmi iki aylık eşi bağlamında ortaya çıkan görülmemiş siyasi çalkantılar gündeme damga vurduktan sonra şimdi de Trump’ın Amerikan sistemi üzerindeki muhtemel zararlı etkisine dair endişeler ortaya çıkmış görünüyor.

Yalnız birçok Amerikan siyaset analisti Trump’ın en azından 1980’lere kadar geri giden ve Amerikan siyaset yaşamının kalitesinde genel bir düşüşe katkı sunan Amerikan yönetimleri silsilesinin sadece en son örneği olduğunu işaret etmektedir. Aynı analistler keza Amerikan sisteminin demokratik karakterinin risk altında olduğu uyarısında bulunmaktalar. Tabii eğer daha şimdiden ciddi biçimde tehlikeye girmemişse…


Etiketler »