Avusturya Demokrasisinde Kriz


28 Şubat darbe sürecini hatırlatacak türden uygulamalar Avusturya’da uygulamaya sokulma aşamasında. Amaçları ise Müslümanların başörtüsü ile eğitim ve çalışma imkanlarının ellerinden alınması.

Avusturya Demokrasisinde Kriz
Başkent Viyana’daki Kahlenberg tepesindeki bir otelde düzenlenen toplantıda, ÖVP Genel Başkanı Sebastian Kurz (solda) ve aşırı sağcı Lider Heinz Christian Strache (sağda), yeni hükümetin programını basın mensuplarıyla paylaştı, 16 Aralık 2017

Japon asıllı Amerikalı siyaset bilimci Francis Fukuyama’nın “Tarihin Sonu” tezinde liberal demokrasiyi insanlığın ulaştığı en mükemmel siyasal rejim olarak tanımlamasından hareketle düşünüldüğünde son yıllarda genelde Batı’da özelde de Avusturya siyasasında yaşanan altüst oluşların bir demokrasi krizini işaret ettiği sonucuna varmamız zor olmaz. Yok, bu şekilde düşünmeyip de sağ ve sol popülistler ile aşırı sağcıların da demokratik sınırlar içinde olduklarını kabul edersek, Batı dünyasında olduğu gibi Avusturya’da da bir demokrasi krizinden bahsetmek doğru olmayacaktır. Nitekim içinde bulunduğumuz tarihsel zaman dilimi içerisinde önemli bir güç kazandıkları ortada olan aşırı sağcı oluşumlar kendilerinin demokrasinin içinde hareket ettiklerini özenle vurgulamaya çalışıyorlar. Bu noktada sıklıkla kullandıkları argüman da kendilerinin hakim sınıfa karşı olduklarıdır. Son dönemde yaşanan gelişmeler bize bundan sonra kimin demokratik sınırlar içinde olduğu kimin olmadığı şeklindeki tartışmanın sıklıkla yapılacağını göstermektedir. Bu noktada söylemin gidişatını tayin edecek gücün siyasal alanda üstünlüğü ele geçiren güç olacağını ifade etmek elzemdir.


Etiketler »