Kriter > Dosya > Dosya / Dolar Sistemi |

Bir Ekonomik Tetikçi Olarak Küresel Medya


ABD Başkanı Trump’ın Türkiye’yi hedef almasıyla eş zamanlı şekilde ekonomi odaklı yoğunlaşan batı medyasındaki Türkiye karşıtı yayınların bir ajandaya göre hareket ettiği açık şekilde görülüyor.

Bir Ekonomik Tetikçi Olarak Küresel Medya

Yabancı medya organları Gezi Parkı Şiddet Eylemleri’nden beri giriştiği her provokasyonda milli iradenin net cevabını aldıktan sonra hep aynı yöntemi kullanmaya çalıştı: “ekonomik kriz”… Her sandık sonrası dönemde başarısızlığını “Türkiye’de ekonomik kriz” yalanıyla örtmeye çalışan yabancı medya özellikle son beş yıldır durup durup dillendirdiği bu tehlikeli oyunda kısmen de başarılı oldu. Nitekim Türkiye, Gezi Parkı Şiddet Eylemleri’nden hemen önce IMF’ye borcunu ödemiş, enflasyonu neredeyse ortadan kaldırmış ve faizleri yüzde 4’e kadar çekmişti. Ardı arkası kesilmeyen sokak, yargı ve askeri darbe denemeleri ile PKK-FETÖ üzerinden gerçekleştirilen terör saldırıları en sonunda 2018 ortasında “ekonomik savaş” olarak vücut buldu. Döviz kurlarına acımasızca yapılan saldırılar rakamlarla beraber en büyük belirleyici etkeni “psikoloji” olan ekonomiye zarar vermeye başladı. Bu dönemde de yabancı medya “Türkiye’de ekonomik kriz var”, “Erdoğan’ın çöküşü”, “Türkiye sona geldi” gibi çığırtkanlıklara devam ederken yalan ve iftiralara da ara vermedi.

Yılın ilk yarısında ekonomik tetikçilik fişeğini atanlar Reuters ve Bloomberg oldu. 25 Nisan’da İngiltere merkezli Reuters, Merkez Bankası faizleri artırmayacak algısıyla haber yaptıktan 3 dakika sonra dolar 4,10 seviyesine çıktı. Merkez Bankası haberden on dakika sonra 75 baz puan artırımı yapsa da dolar 4’ün altına düşmedi.


Etiketler »