Kriter > Dosya > Dosya / Dolar Sistemi |

Küresel Ödeme Sistemlerinin Dönüşümü


Blockchain teknolojisi, hiçbir güç merkezine bağlı olmayan, bağımsız çalışan, sadece bir internet bağlantısıyla, herhangi bir otoriteye bağlı olmadan karşılıklı iş yapabilme özgürlüğü getirir.

Küresel Ödeme Sistemlerinin Dönüşümü

Küresel finansal sistem bugün ciddi bir dönüşüm sürecinden geçiyor. Özellikle de on yıl önceki son Global Finansal Kriz döneminde zedelenen güven duygusu bu arayış sürecini hızlandırmış görünüyor. Unutulmamalı ki konvansiyonel bankacılık işlemleri sadece güven ilişkisi üzerine oturtulmuştur. Yüzyıllar önceki zorlu, çileli, uzun mesafeli seyahatlerin ve uluslararası ticaretin zorunluluk haline getirdiği güvenli sermaye hareketlerinin uluslararası para transferleri teknolojisinde bugün yepyeni bir devrim yaşanıyor.

Modern zamanların döviz kuru dalgalanmaları, riskli agresif girişimler, sadece kar kaygısı merkezli bakış açısı, finansal sistemin de adım adım oligopolleşmesi (bir ölçüde de monopolleşmesi) ve birkaç büyük oyuncunun etrafında yoğunlaşması yatırımcısından tüketicisine ve politika yapıcısına kadar tüm paydaşların ilgisini alternatif enstrümanlara ve aracılara çekiyor.


Etiketler »