Kriter > Dosya > Dosya / Partilerin Karnesi |

Seçimlerin Sol Tarafı


Seçimde sol partiler arasında en az oyu TKP aldı. Buna rağmen son beş yıldır Ovacık’ın “komünist başkan”ı olarak bilinen Fatih Mehmet Maçoğlu Tunceli belediye başkanlığını yaklaşık yüzde 33 oyla kazandı.

Seçimlerin Sol Tarafı

31 Mart 2019 yerel seçimlerine soldan (CHP dışında) üç parti katıldı: Demokratik Sol Parti (DSP), Vatan Partisi (VP) ve Türkiye Komünist Partisi (TKP). Küçük de olsa faaliyetine devam eden diğer sol partiler ise ya CHP ya da HDP ile hareket etti.

Seçime kendi partisinin adaylarıyla katılan DSP Türkiye çapında yaklaşık 453 bin oy ve yüzde 0,98 oy oranına ancak ulaşabildi. Bilindiği gibi DSP öncelikle CHP’den aday gösterilmemesine tepki gösterip kendisine yönelen adaylarla gündeme gelmişti. Bu adayların başında da Şişli eski belediye başkanı Mustafa Sarıgül geliyordu. Sarıgül önceleri kamuoyunda yoğun ilgi görse de Şişli’de yüzde 29 civarında oy alarak ikinci olabildi.


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası