Kriter > Dosya > Dosya / Türkiye'deki Suriyeli Mülteciler |

CHP ve İYİ Parti’nin Pragmatizmi


Kimi siyasi figürler ise adeta hayatlarını bu işe adamış gibi Suriyeli sığınmacılarla ilgili olumsuz ve çoğu zaman asılsız haberleri yaymaktan başka bir şeyle uğraşmıyor, isimleri gündeme sadece bu tip haberlerle geliyor.

CHP ve İYİ Parti nin Pragmatizmi

Ağustos’ta ajanslara Suriyeli sığınmacılarla ilgili şöyle bir haber düştü: “Denizli, Merkezefendi ilçesinde, iş yerinin vitrinine ‘İran, Suriye, Afgan müşteri bu dükkana giremez, alışveriş yapamaz, girerse bu mekanda dayak yer’ yazılı afiş asan esnaf İ.O’ya ‘ayrımcılık yasağı’ ihlalinden uyarı cezası verildi.”

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumunun yerinde yaptığı inceleme ve soruşturmada söz konusu esnafın ihlal suçu sabit bulunup önce bin TL idari para cezası kesiliyor, daha sonra pişmanlığı ve ekonomik durumu gerekçe gösterilerek para cezası uyarı cezasına dönüştürülüyor.

Esnaf İ.O. ifadesinde Denizli’nin Kale ilçesinde, 14 yaşında engelli bir kıza Suriyeli oldukları iddia edilen on kişinin tecavüz ettiği haberleriyle psikolojisinin bozulduğunu, bunun üzerine o afişi astığını, astığı sırada alkollü olduğunu ve pişman olduğunu söylüyor

Konudan yola çıkarak kısa bir haber taraması yaptığımızda –İl Göç İdaresinin resmi rakamlarıyla– Denizli’de yaklaşık 13


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası