Kriter > Dosya > Dosya / Türkiye'deki Suriyeli Mülteciler |

Savaşın Çocuklarını Eğitimle Kazanmak


Eğitim sürecindeki Suriyeli çocukların psikolojik desteğe ihtiyaçları vardır. Ayrıca desteğe ihtiyacı olan yalnızca Suriyeli çocuklar değil onlarla temas kuran idareci, öğretmen, yerli akran ve velilerin de bu süreçte desteğe ihtiyacı vardır.

Savaşın Çocuklarını Eğitimle Kazanmak

Eğitim Türkiye’deki Suriyelilerin sosyal uyum sürecinin en önemli meselesidir. Nitekim Türkiye’deki Suriyelilerin yarısından fazlası çocuk ve gençlerden oluşmaktadır. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü (GİGM) verilerine göre 3 milyon 649 bin Suriyelinin yaklaşık 1 milyon 155 bini temel eğitim çağı olarak tanımlanan 5-18 yaş aralığındadır. Ayrıca 0-4 yaş aralığında olan ve büyük bir çoğunluğu Türkiye’de doğmuş 542 bin Suriyeli bebek ve çocuk bulunmaktadır. Yakın bir gelecekte bu nüfusun da eğitim çağına dahil olacağı göz önüne alındığında bu rakamlar eğitim ihtiyacı olan büyük bir nüfusun varlığını gösteriyor. Öğrenci nüfusunun 18 milyon olduğu Türkiye’nin yapısal eğitim sorunlarıyla beraber düşünüldüğünde eğitim meselesinin ciddi bir şekilde ele alınması gerektiği ortadır.

 

Türkiye’deki Suriyelilerin Yaş Dağılımları (2019)

Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası