Kriter > Dosya > Dosya / Türkiye'nin Libya Hamlesi |

Türkiye-Libya İlişkilerinde Tarihsel Süreç


Libya krallığı döneminde Türkiye-Libya ilişkileri oldukça iyiydi. Libya kralı İdris es-Senusı’nın Türklere karşı özel bir hürmeti vardı. Ahmed el-Şerif ve Kurtuluş Savaşı’nda Yunanlılara karşı Türklerle omuz omuza savaşan Libyalıların mezarları, iki taraf arasındaki derin ilişkilerin en önemli göstergelerindendir.

Türkiye-Libya İlişkilerinde Tarihsel Süreç

Türkiye’nin Libya ile yaptığı deniz yetki alanlarının sınırlandırılması konusundaki anlaşmaların önemini anlamak için iki ülke ilişkilerinin tarihsel süreçte hangi aşamalardan geçtiğini ve bölgenin diğer ülkeler için ne anlam ifade ettiğini bilmek büyük önem arz ediyor. 15. yüzyılın başından beri, özellikle Endülüs devletinin yıkılmasından sonra yeni dünyanın keşfedilmesi ve İspanya’dan Kuzey Afrika’ya göçlerin başlamasıyla birlikte Avrupa, Kuzey Afrika’yı kontrolü altına almaya çalışmıştır. Böylelikle Avrupalılar, Akdeniz’deki ticaret yollarını da kontrol altında tutmak istemişlerdir. Ancak Avrupa’nın bölge üzerindeki nüfuzu başta Libya olmak üzere Kuzey Afrika ülkelerini dış saldırılara açık hale getirmiştir. Aziz Yohanna Şövalyeleri’nin Trablus’u işgal etmesinden sonra Osmanlı İmparatorluğu, Yavuz Sultan Selim döneminde Afrika’ya yönelerek Akdeniz’deki gemi trafiğini kontrol etmeyi kararlaştırmıştır.

Söz konusu stratejik önem Fransa ve Venedik gibi Avrupa ülkelerini Osman


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası