Kriter > Dosya > Dosya / Dolar Sistemi |

Dalgalı Sularda Ekonominin Uzun Dönemli Rotasını Çizmek


Türkiye’nin cari açığı azaltmaya yönelik olarak rüzgar, güneş ve nükleerden tam anlamıyla faydalanması için bu enerji kaynaklarının ortaya çıkmasını sağlayan teknolojileri de üretebilmesi gerekmektedir.

Dalgalı Sularda Ekonominin Uzun Dönemli Rotasını Çizmek

Türkiye ekonomisi dalgalı bir süreci en az hasarla atlatmaya çalışıyor. Bu gibi dönemlerde kısa vadeye yönelik politikalar ile ekonomik dengelemeyi sağlamak gerekirken, bir taraftan da orta ve uzun vadeli olarak ekonomiyi güçlendirecek stratejileri belirleyip bunlara yönelik politikaları hayata geçirmek önem arz ediyor.

Yerel ve küresel ölçekte yaşanan gelişmeler Türkiye ekonomisinin orta gelir tuzağından çıkması adına önemli fırsatlar sunmaktadır. Bu dönemde sadece kısa vadeli politikalara odaklanılırsa bu fırsatların kaçması sürpriz olmaz. Çoğu ülke bu gibi sarsıntılı süreçlere karşı kısa vadeli olarak işleri toparlayalım da uzun vadeyi sonra düşünürüz anlayışıyla refleks gösterme eğiliminde olur; sorunlara kalıcı çözümler bulmak yerine onları halının altına süpürerek etrafın ne kadar temiz olduğunu göstermeye çalışır. Ancak Türkiye gibi yüksek hedefleri olan ve zor bir coğrafyada yaşayan bir ülkenin böyle bir lüksü olduğunu düşünmüyorum.


Etiketler »