Kriter > Dosya |

FETÖ 15 Temmuz’da Suçüstü Yakalandı


Onlar Fetullah Gülen’in adliye, mülkiye, askeriye ve devletin diğer tüm hayati müesseselerinde varlıklarını örgütün geleceğinin teminatı olarak gördüğü hususileriydi.

FETÖ 15 Temmuz da Suçüstü Yakalandı

Onlar Fetullah Gülen’in adliye, mülkiye, askeriye ve devletin diğer tüm hayati müesseselerinde varlıklarını örgütün geleceğinin teminatı olarak gördüğü hususileriydi. Kendilerine ülkede gücü temsil eden bütün kaynaklarda belli bir kıvama gelecekleri ana kadar mevcudiyetlerini hissettirmeden çok ilerilere gitmeleri ve sistemin can damarlarında dolaşmaları vaz edilmişti. Liderleri Türkiye’deki devlet yapısı içinde tüm kurumlardaki güç ve kuvveti kendi cephelerine çekmeden yapacakları erken bir “huruç hareketi”nin başlarının ezilmesine sebep olabileceği uyarısında da bulunmuştu.

“Amaca götüren her yol mubahtır” anlayışıyla kurdukları tezgah uzun süre tıkır tıkır işledi. Özellikle hayati müesseseler olarak gördükleri yargı, emniyet, ordu ve istihbarat kurumlarında gizlilik içinde yol aldılar. 28 Şubat sürecinde bile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) başta olmak üzere bütün kurumlarda takiye ile gemilerini yürüttüler. O kadar ki TSK içinde o dönemde dahi Yüksek Askeri Şura (YAŞ) hazırlık toplantılarına ilişkin elde ettikleri gizli dinlemeleri, bilgi ve belgeleri liderleri Gülen’e ulaştırabildikleri, onun da elinde bu dosyalarla kapısını çaldığı siyasileri istediği yöne çekmeye çalıştığı bir düzenleri vardı.

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarının kendi çıkarları için her türlü tezgahı kurarken, bulundukları kurumların meşruiyetinden aldıkları güçle bu eylemlerinin gerçek amacını örtebildikleri düzene çomak sokulunca önce yargı, emniyet ve istihbarattaki sızmaları topyekun devreye girdi. 7 Şubat 2012’de MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a yönelik operasyonla başlayan zincir 17-25 Aralık 2013’teki yargı kumpası ve 19 Ocak 2014’teki MİT tırları ihanetiyle devam etti. Planladıkları tuzaklar ellerinde patlayan FETÖ’cülerin devletten tamamen temizlenmesi için kararlı bir süreç başladı. Temizlik harekatı FETÖ’nün büyük önem verdiği ve kırk yıldır ilmek ilmek en yüksek rütbelere kadar çıkabildiği TSK sızmalarına yönelince son çare olarak darbeye kalkıştılar. Ne var ki kurtuluş için sarıldıkları ip kendi boyunlarına dolandı.

15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminde suçüstü yakalanan FETÖ’cüler mahkemelerde organize şekilde inkar stratejisi izlese de iddianamelerdeki deliller ve kayıtları onların ihanet ve cinayetlerini gözler önüne seriyor.

Orgeneral Akın Öztürk

Eski YAŞ Üyesi Hava Kuvvetleri Komutanı. Sözde Yurtta Sulh Konseyi’nin atama listesinde Genelkurmay 2. Başkanı olarak yer aldı. Darbenin yönetim merkezi olan Akıncı Üssü’nde FETÖ’cü kalkışmanın organizasyon ve icrasını yürüttü. 143. Filo’da darbe girişiminin asker ve sivil yöneticileriyle toplantılar yaptı. Eylemin baş aktörlerinden biri olarak darbecilere emir ve talimatlar verdi.

Tuğgeneral Hakan Evrim

Eski 4. Ana Jet Üs Komutanı. Sözde Yurtta Sulh Konseyi üyesi. Akıncı Üssü’ndeki darbe faaliyetlerini yürüten en etkili isimlerden biri. Darbenin sivil yöneticilerinin üsse alınmasını sağladı. Derdest edilen Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’a “Dilerseniz sizi kanaat önderimiz Fetullah Gülen’le görüştürebiliriz” teklifinde bulundu. TBMM, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Özel Harekat, Ankara Emniyet ve TÜRKSAT binalarını bombalattı. Cumhurbaşkanlığı uçağına önleme yaptırmak için 2 adet F-16 görevlendirdi.

Kurmay Binbaşı Mehmet Fatih Çavur

Darbe gecesi uçan ilk pilot. FETÖ üst yöneticilerince alınan kararları pilotları yönlendiren subaylara iletti. Kalkışmadan bir gün önce evinde FETÖ’cü pilotlar Müslim Macit, Mehmet Çetin Kaplan ve Adem Kırcı ile darbeye hazırlık toplantısı yaptı. Pilotlara, “Yarın gece çok önemli bir harekat olacak. Özellikle üçünüzü çağırdım. Çünkü sizler bugüne kadar bunlar için yetiştirildiniz. Verdiğimiz emeğin karşılığını ödeyeceksiniz” dedi.

Yarbay Hakan Karakuş

Eski 141. Filo Komutanı. Darbeci Orgeneral Akın Öztürk’ün damadı. Brifing salonundaki toplantıda pilotlara “TSK’nın darbe yapacağını” açıkladı ve görev dağılımı yaptı. Ankara üzerinde sürekli uçak uçması ve bomba atılması emrini verdi. İncirlik’ten kalkan tanker uçakların Ankara’ya gelmesini sağladı. 17-21 Mart 2016 tarihleri arasında darbenin sivil kanadı Adil Öksüz, Kemal Batmaz, Hakan Çiçek, Nurettin Oruç ve Tümgeneral İdris Aksoy ile ABD’de bulunduğu tespit edildi.

Tümgeneral Kubilay Selçuk

Eski İzmir Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanı. Sözde Yurtta Sulh Konseyi üyesi. Darbecilerin atama listesinde Genelkurmay Harekat Başkanı olarak bir üst rütbeye terfi ettirildi. İzmir Çiğli’de görevli olduğu halde 15 Temmuz günü Akıncı Üssü’ne geldi. Darbe girişiminde koordinasyonu sağlayan en etkili isimlerden biriydi. Mühimmat yüklü F-16’ların Diyarbakır’dan kalkması için telefon görüşmeleri yaptı. Akıncı Üssü Şeref Salonunda darbe bildirisini okuma provası gerçekleştirdi.

Kurmay Yüzbaşı Ahmet Tosun

Ankara’nın bombalanmasında aktif rol aldı. Cumhurbaşkanlığı uçağını takip ettirdi. Havadaki darbeci pilotlara, “AK Parti ve Beştepe üzerinde cam çerçeve kırılacak, alçak uçuş. Üsse dön ikazına kulak asmayın. Hareketli hedef varsa vurun” emrini verdi. Talimatlarıyla yönettiği bombalamalarda 51 kişi şehit oldu, 41 kişi yaralandı.

Mithat Aynacı

Gezi Parkı Şiddet Eylemleri ve 17-25 Aralık’ta İstanbul Güvenlik Şube Müdürü’ydü. 1 Kasım 2014’te FETÖ üyeliği gerekçesiyle meslekten ihraç edildi. Darbe gecesi İstanbul’da Vatan Caddesi’nde bir tankın içinde üniformasıyla yakalandı. Zırhlı aracı kullanan uzman çavuşa insanların üzerine sürmesi talimatını verdi.

Harun Biniş

Darbe girişiminin yönetildiği Akıncı Üssü’nde FETÖ üyelerinin iletişimini sağladı. Üsse zorla getirilen Genelkurmay Başkanı Akar’ın kabul etmesi durumunda FETÖ elebaşı Gülen’le iletişimini de sağlayacaktı. 17-25 Aralık öncesinde FETÖ dinlemelerinin merkezindeki birim olan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığında (TİB) çalışmıştı. Devlet büyüklerinin kriptolu telefonlarının usulsüz dinlenmesi davasında da 28 kişiyle birlikte yargılanıyordu.

Adil Öksüz

FETÖ’nün hava kuvvetleri imamı. Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öğretim üyesiydi. Darbe girişimi öncesinde defalarca ABD’ye gidip döndükten sonra generallerle Ankara’da buluşarak darbe planlarına son şeklini verdi. Akıncı Üssü’nde darbe yönetiminde de bizzat bulundu.

Kemal Batmaz

Kaynak Holding iştiraki Kaynak Kağıt şirketinde 2015’e kadar genel müdürlük yaptı. 15 Temmuz’da darbenin yönetildiği Akıncı Üssü’ndeydi. Üs Komutanı Tuğgeneral Hakan Evrim’in kendisine asker selamı verecek konumda gördüğü etkin biriydi. Ocak, Mart ve Haziran 2016’da Adil Öksüz ile birlikte ABD’de bulundu. 11 Temmuz ve 13 Temmuz 2016’da yine Öksüz’le ABD’ye gidip geldi.

Salih Mehmet Dağköy

FETÖ’ye ait Samanyolu TV’de ve Şifa Üniversitesi’nde Bilgi İşlem Daire Başkanıydı. 15 Temmuz’da elektronik mühendisi Aydın Yavuz, yazılımcı Burhan Güneş, up link ve uydu yayıncılığı uzmanı ve Samanyolu TV binasına kurulan Sistem Elektronik isimli şirketin sahibi Birol Baki ile birlikte televizyon kanallarının yayınını kesmek üzere Ankara’da FETÖ’cü darbecilerle TÜRKSAT’a girmeye çalıştı. Darbe girişimi gecesinde İstanbul’da da ikisi Samanyolu TV ve Kaynak Holding’in eski çalışanı olan beş bilişim uzmanı TRT ve Digitürk’ün yayınını kesmek için askerlerle iş birliği yaptı.

Tuğgeneral Mehmet Partigöç

Sözde Yurtta Sulh Konseyi üyesi. Eşine ve kızına, “Geldiğimiz aşamada ülkemizin kötü gidişine dur demek bize düştü. Bu başkaldırıyı yapmasaydık beni hayatımın sonuna kadar hapse atacaklardı” notunu bıraktı. Özel Kuvvetler personeline, “Genelkurmay çevresine kimseyi yaklaştırmayın, gerekirse ateş ederek uzaklaştırın” şeklinde talimatlar verdi. Darbe gecesi birliklere “atama”, “katılışlar” ve “sıkıyönetim direktifi” konulu mesajlar çekti.

Korgeneral İlhan Talu

Darbe girişiminin geriye çekilmesinde önemli rol oynadı. Saat 21.23’te Karargahı ele geçirmek için içeri giren Özel Kuvvet Komutanlığına bağlı teçhizatlı darbeci askerleri bizzat yönlendirdi. Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in derdest edilmesine nezaret etti.

Tümgeneral Mehmet Dişli

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın makam odasına girerek, “Komutanım operasyon başlıyor. Herkesi alacağız. Taburlar, tugaylar yola çıktı. Biraz sonra göreceksiniz” dedi. Akar tepki gösterince odanın dışına çıkarak hazır durumda bekleyen ekibe Genelkurmay Başkanı’na müdahale emrini verdi.

Emniyet Subayı Gökhan Eski

Darbe girişiminde Karargahta rütbelilere silah dağıttı. Harekat Merkezinde emir komutayı aldı. Genelkurmaya girmeye çalışan siviller için “vur” emri verdi. Kalkışmanın başarısızlığa uğradığının anlaşıldığı sabah saatlerinde Karargah güvenlik kameralarının bir kısmını imha etmek için söktü. Daha önce de Yarbay Levent Türkan’a Genelkurmay Başkanı’nın odasını dinlerken yardım etmişti.

Tuğamiral Sinan Sürer

Darbe akşamı 21.40’ta “Ateşeler” isimli WhatsApp grubundan, “TSK yönetime el koymuştur. Bunu tüm muhataplarınıza iletin” mesajı attı. Karargaha giren vatandaşlara silahla ateş açtı. İddianamede kameranın görmediği bölgede yerde yatan yaralı bir vatandaşa tekme attığı bilgisi de yer aldı.

Binbaşı Abdurrahim Aksoy

Kendi taburu Diyarbakır’da görevli ve izinli olmasına rağmen darbede aktif rol aldı. Darbeyi engellemek için Karargaha gelen sivilleri hedef alarak ateş etti. Yerde yatan vatandaşı yumruklayarak, “Gelsin Cumhurbaşkanı, Başbakan seni kurtarsın” dedi. Karargahta şehit olan vatandaşlar için de askerlere, “Yukarıda leş varmış, onları dışarı atın” şeklinde talimat verdi.

Kurmay Yarbay Halit Kazancı

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak ve yanındakileri Genelkurmay girişinde derdest eden ekibin içinde yer aldı. Kara Kuvvetleri Komutanı Koruma Müdürü Yüzbaşı Burak Akın’ı iki bacağından vurdu.

Albay Mürsel Çıkrıkçı

Kuleli Askeri Lisesi Müdürü’ydü. “Tatbikat var” diyerek dışarı çıkardığı öğrencilere, darbeye direnen halka ateş etmeleri emrini verdi. Diğer darbecilere, “Beylerbeyi yolu üzerine helikopterleri yönlendirin. Direnen kalabalık var doğrudan ateş edilsin. Gebere gebere gidecekler. Hiç acımasınlar” dediği kayıtlara geçti.

Emniyet Müdürü Zeki Taşkın

Darbe girişiminin yaşandığı gece Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığı yakınında yakalandı. Kalkışma sırasında WhatsApp grubundan FETÖ’cülere gönderdiği mesajda Emniyet Genel Müdürlüğünün darbe karşıtı emirlerine uyulmaması gerektiğini belirterek, “Abiler emniyetten gelen emirleri yerine getirmemeli. Herkes Genelkurmay’a gitsin. Muvazzaf ve emekli kim varsa silahını alıp direnen herkesi indirsin. Bu konuda askere yardımcı olsun” dedi.

Tümgeneral Gökhan Sönmezateş

Darbe girişiminde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaldığı otele baskına giden 14’ü özel kuvvetler, 13’ü arama kurtarma timi ve ikisi SAT komandosundan oluşan ekibi komuta etti.

Kurmay Albay Muzaffer Düzenli

Darbe girişiminin İstanbul ayağını organize etti. Çok sayıda zırhlı araç, tank, GZPT ve askeri kamyonun FSM Köprüsü, Boğaziçi Köprüsü, Üsküdar Çevik Kuvvet, Acıbadem, Fenerbahçe Ordu Evi, 1. Ordu Karargahı, Sabiha Gökçen Havalimanı, Maltepe Kenan Evren Kışlası ve Kadıköy Göztepe Köprüsü gibi bölgelere sevk edilmesini planladı.

Tuğgeneral Nebi Gazneli

Boğaziçi Köprüsü’nde konuşlandırılan erler ve askeri öğrencilere halka ateş açılması ve TRT’nin basılması emirlerini verdi.

Albay Müslüm Kaya

Taksim’de toplanan halka havadan ateş açılması talimatını verdi. Kalkışma sırasında darbecilerin WhatsApp grubuna, “Taksim zorda. Uçak taksimde alçak uçuş yapsın. TRT’den Taksim meydana kuvvet kaydırıyoruz. Arıcılar camisini susturuyoruz. Taksim’e halk ateş desteği?” şeklinde mesajlar attı.

Kurmay Albay Fırat Alakuş

Kayıtlarda darbeye karşı çıkan Başçavuş Mahmut Satun’u elleri arkadan bağlı şekilde götürürken gö- rüldü. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak’ın darbeciler tarafından yere yatırılarak derdest edilmesinde öncü oldu. Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in kaçırılmaya çalışılması, Destek Kıtaları Tabur Komutanı Tolga Kılıçaslan’ın yaralanması, Kara Kuvvetleri Komutanı’nın ekibiyle birlikte Karargaha girişi sırasında koruma personeli Bülent Aydın’ın şehit edilmesi, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve diğer üst düzey komutanların enterne edilerek Akıncı Üssü’ne götürülmeleri, darbe girişimini engellemek amacıyla kışlaya giren vatandaşların şehit edilmesi ve yaralanması eylemlerini gerçekleştirdi.

Tuğgeneral Semih Terzi

Darbe girişiminin üst düzey rütbelilerinden. 15 Temmuz’da 60 kişilik özel timle Diyarbakır’dan darbenin harekat merkezi Ankara’daki Akıncı Üssü’ne geldi. Ekibiyle Özel Kuvvetler Komutanlığını ele geçirmek için binaya girmeye çalıştığı sırada Astsubay Ömer Halisdemir tarafından vuruldu.


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası