Kriter > Duyuru |

Kriter'in Ekim Sayısı Çıktı!


Kriter’in yeni sayısında Fırat Kalkanı Harekatı’ndan FETÖ ile mücadeleye, Moody’s’in Türkiye kararından yaşam tarzına müdahale tartışmalarına, Suriye iç savaşından Türkiye-Batı ilişkilerine kadar ülke ve dünya gündeminin sıcak konuları masaya yatırıldı. Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin 6. sayısı okuyucu ile buluştu.

Kriter'in Ekim Sayısı Çıktı

Kriter’in yeni sayısında Fırat Kalkanı Harekatı’ndan FETÖ ile mücadeleye, Moody’s’in Türkiye kararından yaşam tarzına müdahale tartışmalarına, Suriye iç savaşından Türkiye-Batı ilişkilerine kadar ülke ve dünya gündeminin sıcak konuları masaya yatırıldı.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin altıncı sayısı okuyucu ile buluştu.

Derginin yeni sayısı, Eylül ayında gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BM’nin temsil krizine ve dünyanın sahici sorunları karşısındaki işlevsizliğine dikkat çekmek için vurguladığı “Dünya beşten büyüktür” mesajını içeren kapakla çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmanın tam metni de dergide yayımlandı.

Kriter’in Ekim sayısında gazeteci İsmet Berkan’la Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi ve devletin yeniden yapılandırılması üzerine bir söyleşi gerçekleştirildi. FETÖ’nün 15 Temmuz kalkışmasını “çılgınca bir cüret” olarak tanımlayan İsmet Berkan, darbe girişiminin püskürtülüp FETÖ tehdidinin bertaraf edilmesiyle yeni bir Türkiye’nin kurulduğunu dile getirdi. İsmet Berkan, FETÖ ile yurt dışında da mücadele etmenin önemini vurguladı.

Kriter Genel Yayın Yönetmeni Fahrettin Altun ise yeni sayıdaki Çerçeve yazısında, 2000 sonrasında Türkiye’de Erdoğan liderliğinde yükselen yeni yerlilik dalgasının Batılı bağımlılık ve sömürü düzenine karşı çıktığı için boğulmak istendiğini ifade etti. Fahrettin Altun, Türkiye’de son günlerde baş gösteren “yaşam tarzına müdahale” tartışmalarının arkasında 15 Temmuz’un yarattığı birlik havasını dağıtma arayışları olduğuna dikkati çekti.

“Eski Türkiye”de kalmış tartışmaların yeniden gündeme taşınma çabalarını İsmail Çağlar, Ali Aslan ve Halime Kökçe yazdı.

Suriye’deki son gelişmeleri ve Halep’te yaşanan insanlık dramını Kemal İnat, Muhittin Ataman ve Mustafa Kulu mercek altına aldı.

Fırat Kalkanı Harekatı, PKK ile mücadele ve Türkiye’nin silahlı kuvvetlerinin yeniden inşası konularını Hasan Basri Yalçın, Avni Özgürel, Can Acun, Yusuf Alabarda ve Necdet Özçelik değerlendirdi.

FETÖ’nün tasfiyesinin farklı alanlardaki veçhelerini ise Yahya Bostan ve Nigar Tuğsuz kaleme aldı.

Başta Moody’s’in not düşürme kararı olmak üzere yerel ve küresel ekonomik gelişmeleri Sadık Ünay, Şeref Oğuz, Nurullah Gür ve Mevlüt Tatlıyer irdeledi.

Yaklaşan seçimler öncesi ABD’deki son durumu ve Türkiye’nin Batı dünyası ile ilişkilerini Kılıç Kanat, Enes Bayraklı, Taceddin Kutay ve Samed Karagöz değerlendirdi.

KRİTER Sayı:6 (Ekim-2016)

İÇİNDEKİLER

Çerçeve

Fahrettin Altun     ABD’nin Büyük Yanılgısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BM Genel Kurulu Konuşması

Terörle Mücadele

Can Acun     Fırat Kalkanı Harekatı’nın Muhtemel Yönü

Hasan Basri Yalçın     Türkiye Fırat’ın Doğusunu Da Güvenceye Almalı

Necdet Özçelik     Koruculuk Sisteminin Etkinliği Nasıl Artırılır?

Avni Özgürel     Kayyum Atamaları Belediyeleri Kurtardı

Yahya Bostan     FETÖ’nün Yurt Dışı Ayağı İle Mücadele

Söyleşi

İsmet Berkan     15 Temmuz’da Yeni Bir Türkiye Kuruldu

Siyaset

İsmail Çağlar     “Gerici Modernlik” Türkiye’ye Ne Söyleyebilir?

Halime Kökçe     CHP Fabrika Ayarlarına Mı Döndü?

Ali Aslan     Gülenizmin Panzehiri Kemalizm Mi?

Yusuf Alabarda     Silahlı Kuvvetlerin Kurumsal Otonom Alanlarının Sonuna Doğru

Nigar Tuğsuz     FETÖ’nün Alevilik Projeleri

Medya Kritik

Taceddin Kutay     Der Spiegel Almanya’ya Ayna Tutuyor

Dış Politika

Kemal İnat     Suriye’de Savaşın Sonu Yakın Mı?

Kılıç Buğra Kanat     ABD’nin Gerilemesi ve Başkanlık Seçimleri

Muhittin Ataman     Halep Katliamı: Savaş Suçunun Ortakları Kimler?

M. Mustafa Kulu     İsrail, Suriye İç Savaşının Neresinde?

Enes Bayraklı     Ne Vereyim “AB”ime?

Samed Karagöz     Terör Propagandasının Agorası Avrupa

Ekonomi

Sadık Ünay     Moody’s: Küresel Oligarşinin Bir Aparatı

Nurullah Gür     Küresel Ekonomide Korumacılık Savaşı

Şeref Oğuz     Tüketerek Bugünü, Üreterek Yarını Büyütürüz

Mevlüt Tatlıyer     Ekonomide Savunma Sanayii Haketliliği

Kitaplık

M. Akif Memmi     15 Temmuz’u Okumak

 


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası