Kriter > Duyuru |

Kriter'in Eylül Sayısı Çıktı!


Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin 82. sayısı yayında.

Kriter'in Eylül Sayısı Çıktı

Eylül sayımızla, bir aylık aramızı sonlandırıp, yeniden merhaba diyoruz. Yeni dünya jeopolitiğinin sarsıcı ayak sesleri, Afrika’dan gelen darbe haberleriyle zihinlerimizde kuvvetli bir şekilde yankılanmaya başladı. Bu sayımızda, Afrika’daki bu darbeleri; nedenleri, eksenlerde yaşanan kırılmalar ve muhtemel sonuçlarıyla okumaya çalıştık. Yine bu sayımızda Afrika’daki darbelerin Türkiye’nin neresine düştüğüne dair sorular da dahil olmak üzere Türk dış politikasının bundan sonraki yönünü Prof. Dr. Muhittin Ataman, Prof. Dr. Murat Yeşiltaş ve Prof. Dr. Talha Köse ile konuştuk.

Nijer darbesinin küresel yansımalarını Dolapo Fakuade, Batı’nın ECOWAS üzerinden Nijer darbesine müdahale girişimlerini Kaan Devecioğlu, iktidar mücadelesinin felakete dönüşmek üzere olduğu Sudan’ı Enver Arpa yorumladı. Senagal’den Somali’ye Sahel bölgesinde artan terör tehditlerini Isidore Agha, Doğu Afrika’daki radikalleşmeyi Felix Shihundu çok boyutlu bir bakış açısıyla sizlere sundu. Afrika’daki bu darbelerin Türkiye yansımalarını ise üç ayrı yazıda; “Nijer Krizinin Türkiye’ye Yansımaları, Bölgesel ve Güvenlik Ortaklığı” başlığıyla Tunç Demirtaş, “Libya Afrika’nın Neresinde?” başlığıyla Bilgehan Öztürk, “Afrika’nın Savunma ve Güvenlik Anlayışında Türk Savunma Sanayiinin Etkisi başlığıyla Ahmet Alemdar, kapsamlı bir çerçevede kaleme aldı.

Türk eğitiminin yurt dışındaki taşıyıcısı Türkiye Maarif Vakfı’nı, başında bulunan bir isim, Birol Akgün kaleme alırken, Muhittin Şimşek Türk dünyasındaki eğitim bütünleşmesini, Erman Akıllı ise Türkiye ve dünyadaki yükseköğrenimin uluslararasılaşmasını masaya yatırdı. Eğitim dosyamız içinde Muhittin Ataman’ın doçentlik başvurusundaki sorunlar ve nedenleri, görev tecrübeleri ışığında yorumladığı makalesi de var.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eylül’de, dünyanın gözünün üzerinde olacağı iki kritik zirveye katılacak; Hindistan’daki G20 Zirvesi ve BM Genel Kurulu. Filiz Eryılmaz G20 zirvesinin gündemini ve konuşulacak olanları, Kemal İnat her dönem yeniden gündeme gelen BM’de reformun, neden mümkün olamadığını anlattı.

Bu ayki sayımızda Rusya okumalarımız da külliyetli bir yer kaplıyor. Mehmet A. Kancı, liderinin tartışılan bir uçak kazası sonrasında sahneden çekilmesiyle çokça konuşulan Wagner’e, Rus devlet aklı üzerinden projeksiyon tutarken, Yücel Acer tahıl anlaşmasından çekilen Rusya’nın iddialarının hukuki ve rasyonel zeminini sorguladı. Murat Aslan ise Rusya-Ukrayna Savaşı’ndaki asimetrik mücadeleye ışık tuttu.

Dış politika okumalarımız içinde Engin Koç’un, Suudi Arabistan ile İsrail arasında utangaç bir şekilde devam eden ilişkinin incelemesi de bulunuyor. Yeni üyelerin katılımıyla bir kez daha dünyanın gündeminde üst sıralara yükselen BRICS’in ekonomik yapısının röntgenini ise Deniz İstikbal çekti.

Siyaset dosyamızda, 100 yaşına giren CHP’yi Baki Laleoğlu anlatırken, yerel seçimlere tek başına gireceğini açıklayan İYİ Parti’nin bu söylemindeki tutarsızlıkları Zakir Avşar aktardı. Yenal Göksun, sosyal medyada yalanlar üzerinde yükselen yabancı karşıtlığını ve dayandığı safsataları, Hamit Emrah Beriş ise son dönemde görünür hale gelen kültürel iktidar mücadelesini mercek altına aldı. Cenay Babaoğlu da Türkiye’de akıllı şehirler ile belediyeler arasındaki ilişkiyi anlattı.

Bu sayımızda, iki de kitap tanıtımımız var; Mehmet Babacan, SETA yayınlarından çıkan “Türkiye’nin İstiklali: Milli Teknoloji Hamlesi” ile “İran’da Değişim Siyaseti: Hatemi Döneminde Reform Mücadelesi'ni inceledi.

Ekim sayımızda görüşmek üzere…

 

 

 

FERHAT PİRİNÇÇİ

Genel Yayın Koordinatörü

 


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası