Kriter > Duyuru |

Kriter’in Kasım Sayısı Çıktı!


Kriter, yeni sayısında Türkiye’nin hem sahada hem de masada olacağını vurguladığı Musul operasyonuna odaklandı. Dergide başkanlık sistemi tartışmalarından ABD seçimlerine, PKK teröründen FETÖ ile mücadeleye, siber güvenlikten enerjiye kadar birçok başlık ele alındı.

Kriter in Kasım Sayısı Çıktı

Kriter, yeni sayısında Türkiye’nin hem sahada hem de masada olacağını vurguladığı Musul operasyonuna odaklandı. Dergide başkanlık sistemi tartışmalarından ABD seçimlerine, PKK teröründen FETÖ ile mücadeleye, siber güvenlikten enerjiye kadar birçok başlık ele alındı.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin 7. sayısı okuyucu ile buluştu.

Derginin Kasım sayısında, Suriye ve Irak’ta kendisini oyun dışı bırakmak isteyen varsayımlar karşısında “hem sahada hem masada” olacağını vurgulayan Türkiye’nin kararlılığı, Musul operasyonunun geleceği ve aktörlerin pozisyonlarına odaklanıldı.

Kriter Genel Yayın Yönetmeni Fahrettin Altun, yeni sayıdaki Çerçeve yazısında, hem sahada hem masada olan Türkiye’nin Suriye ve Irak’ta toprak ve kaynak bölüşümü kavgası içindeki devletlerin ve devlet altı aktörlerin planlarını alt üst ettiğini belirtti. Altun, Türkiye’nin Musul’un hem DEAŞ’tan temizlenmesini hem de tarihsel, toplumsal ve kültürel gerçekliğinin zarar görmemesini, farklı terör örgütleri için yeni bir fırsat alanı haline gelmemesini, etnik ve mezhebi temelde yeni çatışma alanlarının ortaya çıkmamasını isteyen etkin tek güç olduğunu vurguladı.

ABD’nin “Obama yönetimi görevi bırakmadan DEAŞ’a karşı bir başarı elde etmek” isteğiyle Musul operasyonuna başladığını ancak bu romantik beklentiyi karşılayacak saha hazırlığının olmadığını belirten Altun, İran’ın Irak’taki yayılmacılığının da bölge barışı açısından büyük bir tehdit olduğuna işaret etti.

Dergide Musul operasyonundaki aktörlerin hedefleri, bunların bölgesel etkileri ve Türkiye’nin pozisyonunu Hasan Basri Yalçın, Veysel Kurt, Serhan Afacan ve Abdullah Erboğa değerlendirdi. Türkiye’nin desteklediği Fırat Kalkanı Harekatını Can Acun, DEAŞ sonrası bölgenin geleceğini de Ufuk Ulutaş kaleme aldı.

Kadir Üstün, Serdar Karagöz, Kılıç Buğra Kanat ve Tarık Dağlı ise ABD’de 8 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimlerini ve bu seçimlerin bölgeye yansımasını analiz etti.

Derginin ana odaklarından biri de başkanlık sistemi oldu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin bu konudaki çıkışını İsmail Çağlar, yeni anayasa ve AK Parti’nin yol haritasını ise Nebi Miş değerlendirdi.

Kriter’de bu ay Tunus Nahda Hareketi Lideri Raşid Gannuşi ile bir söyleşi gerçekleştirildi.

Derginin bu ayki dosya konusu ise siber güvenlik oldu. Oral Güler, Burak Çifter, Emin İslam Tatlı, Çetin Kaya Koç, Yusuf Özhan ve Merve Seren siber dünyadaki tehdit ve saldırılar karşısında siber güvenliğin önemini masaya yatırdı.

PKK ve Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadeleyi ise Enes Bayraklı, Hüseyin Alptekin ve Selvet Çetin yazdı.

Erdal Tanas Karagöl, Ekim ayında İstanbul’da gerçekleşen 23. Dünya Enerji Kongresi’ni, Mert Bilgin de kongre gündeminin sıcak konusu Türk Akımı’nı değerlendirdi.

15 Temmuz’un Türkiye kültür hayatına etkilerini ise farklı bağlamlarda İbrahim Altay ve Mehmet Akif Memmi ele aldı.


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası