Kriter > Duyuru |

Kriter'in Ocak Sayısı Çıktı!


Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin 42. sayısı raflarda yerini aldı.

Kriter'in Ocak Sayısı Çıktı

2020’nin ilk sayısından merhaba,

Türkiye dolu dolu geçirdiği bir yılı geride bıraktı. Birçok analistin, 2018’e göre çok daha iyi bir noktaya geldiğimizi ifade ettiği 2019’da yaşanan gelişmeleri, 2020’de de konuşmaya devam edeceğiz gibi görünüyor.

Biz de bu sayıda, 2019’un öne çıkan diğer gelişmelerini ve 2020’de Türkiye’yi bekleyen meseleleri farklı başlıklar altında ele aldık. Bu gelişmelerin en önemli başlıklarından biri Türkiye ve Libya ilişkileri oldu. Yine enerji politikaları, İslam dünyasıyla ilişkiler, yerli ve milli teknoloji hamleleri, işsizlik ve medyaya dair hususlara bu sayımızda yer verdik.

Bunu yaparken küresel gelişmeleri de ıskalamadık. Çin’in Hong Kong’la ilgili tutumu, Brexit ve Barış Pınarı Harekatı sonrası tepkileri irdeleyen yazıları sayfalarımızda okuyacaksınız.

2019’un son, 2020’nin ise ilk günlerinin en önemli gündem maddesi Libya. Libya Özel Temsilcisi Emrullah İşler’le yine Libya’yı çok iyi bilen bir isim Emrah Kekilli söyleşi yaptı. Türkiye ile Libya’nın kıyıdaş olduğunu ilk kez gündeme getiren isim olan Cihat Yaycı mutabakata giden sürecin temellerinin nasıl atıldığını anlattı. Zafer Meşe Libya krizinin çözümü için yapılacak Berlin Zirvesi’ni yazdı. Nuri Salık mutabakatın ABD’ye yansımalarını incelerken Kutluhan Görücü Libya’daki Rus paralı asker grubu Wagner’in izini sürdü. Türkiye-Libya ilişkilerini Nizar Kirekiş kaleme alırken meselenin enerji boyutunu ise İsmail Kavaz analiz etti.

Bu sayıda 2020 projeksiyonunu çok boyutlu bir şekilde yaptık. Murat Yeşiltaş ve Rıfat Öncel güvenlik, Nebi Miş siyaset, Talha Köse dış politika ve Mehmet Akif Memmi yayıncılık ekseninde beklentilerini yazdı. Necdet Özçelik 2019’da terörle mücadelede elde edilen başarıyı irdeledi.

Mevlüt Tatlıyer’le yeni çıkan kitabı “İstihdamı Paylaşmak” üzerinden Türkiye’nin yakıcı problemi işsizliği ve çözüm yollarını konuştuk.

Mustafa Caner ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırım tehditlerini yazarken Yusuf Alabarda Türkiye’nin Kürecik ve İncirlik üslerini masaya koymasını analiz etti. Sibel Düz ise Deniz Kuvvetleri’ndeki atılımları ele aldı.

Barış Pınarı Harekatı ve uluslararası toplumun tepkisini Aylin Ünver Noi, Malezya’daki zirveyi Mustafa Öztop, Brexit’teki son durumu Filiz Cicioğlu ve Hong Kong’daki gösterileri Yusuf Emre Koç değerlendirdi.

Türkiye’nin mega projelerinden Kanal İstanbul’u Kerem Alkin, bir diğer önemli proje TANAP’ı Mehmet Çağatay Güler yorumladı. Yerli otomobilde gerçekleşen rüyayı ise Yunus Furuncu kaleme aldı.

Meryem İlayda Atlas terör olaylarının medyaya nasıl yansıdığını kritik ederken Sefa Şengül sosyal medyada özellikle değerlerimize sahip çıkan isimlere karşı yürütülen linç kültürünü değerlendirdi.

Önümüzdeki sayı görüşmek üzere.


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası