Kriter > Duyuru |

Kriter'in Temmuz Sayısı Çıktı!


Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde, Fahrettin Altun’un genel yayın yönetmenliğinde hazırlanan Kriter dergisinin Temmuz sayısı çıktı. “Dış Politikada Revizyon” başlıklı kapakla yayımlanan dergide, Türkiye’nin İsrail ve Rusya ile ilişkilerde başlattığı normalleşme arayışları farklı boyutlarıyla irdelendi.

Kriter'in Temmuz Sayısı Çıktı

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde, Fahrettin Altun’un genel yayın yönetmenliğinde hazırlanan Kriter dergisinin Temmuz sayısı çıktı.

“Dış Politikada Revizyon” başlıklı kapakla yayımlanan dergide, Türkiye’nin İsrail ve Rusya ile ilişkilerde başlattığı normalleşme arayışları farklı boyutlarıyla irdelendi. Türkiye’nin İsrail ile yaptığı anlaşmayı Ufuk Ulutaş, Rusya’ya yönelik diplomasi atağını Hasan Basri Yalçın yorumladı.

Dış Politika bölümünde ayrıca Birleşik Krallık’taki AB’den ayrılma referandumunu Markar Esayan ve Elif Nuroğlu yazdı. Enes Bayraklı, Talha Köse, Ömer Yılmaz, Tacettin Kutay, Y. Burçak Boydak Öztaş ve Kazım Keskin Türkiye-Almanya ilişkilerine odaklandı. Suriye’deki son durumu Veysel Kurt, Fransa’daki olayları ise Birol Biçer kaleme aldı.

Siyaset sayfalarında İsmail Çağlar partili cumhurbaşkanlığını, Muzaffer Elmas da değişen dünyanın yönetim modeli olarak başkanlık sistemini analiz etti. Türkiye’nin PKK terörü ile mücadelesini Necdet Özçelik, Mahmut Övür, Hüseyin Alptekin ve İlhami Işık ele alırken, SETA uzmanları da Atatürk Havalimanına yönelik saldırıyı değerlendirdi.

Söyleşi bölümünde araştırma kuruluşu A&G’nin sahibi Adil Gür, Türkiye’de iç ve dış siyasetteki gelişmeleri toplumun nasıl yorumladığına ilişkin soruları yanıtladı.

Açık Oturum sayfalarında ise Fahrettin Altun, Merve Kavakçı, Kemal İnat ve Serdar Karagöz Türkiye-Batı ilişkilerini masaya yatırdı.

Derginin Temmuz sayısında Dosya konusu krizdeki Birleşmiş Milletler sistemi oldu. Muhittin Ataman, Kılıç Buğra Kanat, Sadık Ünay ve Murat Yeşiltaş’ın konuyu farklı boyutlarıyla ele aldığı dosya kapsamında, Birol Akgün ile bir söyleşi gerçekleştirildi.

Medya Kritik’te İsmail Çağlar, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin resmi Twitter hesabındaki paylaşımlarına da yansıyan çifte standartlı tutumunu kaleme aldı.

Ekonomi bölümünde ise Erdal Tanas Karagöl, Türkiye’nin enerji merkezi olma potansiyelini ve bu yöndeki girişimleri irdeledi.

Portre bölümünde İbrahim Altay Fransiskenlere odaklandı. Kitaplık’ta ise Mehmet Akif Memmi AK Parti üzerine yazılan kitapları analiz etti.


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası