Kriter > Ekonomi |

Dolar Neden 10 TL Olmadı?


Hükümet olağandışı bir yoğunlukta geçen yerel seçim maratonuna rağmen mali disiplinden aşırı derecede taviz vermeden iç talep daralmasını en fazla yaşayan sektörlere destek oldu.

Dolar Neden 10 TL Olmadı

Türkiye ekonomisi geçtiğimiz yılın Ağustos’unda tarihinin en büyük spekülatif ataklarından birini yaşadı. Kur şokunun ardından bir yıl geçti. Bazıları bu süreç zarfında dolar kurunun 10 TL olacağını, önce reel sektörün sonra da bankacılık sisteminin çökeceğini ve hatta Türkiye’nin yeniden IMF’ye muhtaç kalacağını öngörüyordu.

Evet, bu bir yıllık süreçte bazı ekonomik göstergeler kötüleşti; ekonomik büyüme yavaşlarken faiz, enflasyon ve işsizlik arttı. Ancak bütün bu tahribata rağmen Türkiye ekonomisi direncini korudu. Ekonomik dengelenme sürecinde enflasyonu ve cari açığı düşürme konusunda önemli mesafeler katedildi. Halen ABD’nin yaptırım kartının masadan tamamen kalkmaması ve olası bir küresel resesyon gibi meselelerden kaynaklı bazı riskler devam etse de Türkiye kolay kolay her ülkenin altından kalkamayacağı ekonomik baskıyı üzerinden atma yolunda emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

Peki, neden bazılarının öngördüğü en karamsar tablo gerçekleşmedi? Bu soruyu f


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası