Kriter > Ekonomi |

Dolar Türbülansında Kimler Haklı Çıktı?


İnşaat sektörü 2002’den bu yana hiç büyümeseydi ve olduğu gibi kalsaydı Türkiye’nin o yıldan bu yana yıllık ortalama ekonomik büyümesi yüzde 5,7 değil de yüzde 5,3 olacaktı.

Dolar Türbülansında Kimler Haklı Çıktı
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Vergi Denetim Kurulu Strateji Değerlendirme Toplantısı öncesinde açıklamalarda bulundu, 31 Ekim 2018, Ankara.

Bu yıl Türkiye ekonomisi açısından beklenmedik şekilde oldukça zorlu bir yıl oldu. TL’nin dolar karşısında özellikle Mayıs ve Ağustos’ta ciddi ölçüde değer yitirmesi uzun süreler boyunca gündemin ana maddesini teşkil etti. Döviz kurunun ciddi şekilde yükselmesi ve ardından enflasyonun çok kısa bir süre içerisinde yüzde 25 düzeylerine çıkması ekonomik ve finansal belirsizliğin ciddi şekilde artmasına neden oldu. Genel seçimlerden yeni çıkmış olan Türkiye’nin kendisini bir de söz konusu belirsizlik içinde bulması pek iyi olmadı.

Finansal türbülansın yükselişe geçtiği özellikle Ağustos’ta yerli/yabancı birçok “piyasa profesyoneli” ve akademisyen Türkiye’nin yaşadığı finansal sıkıntıların ekonomik temellere sahip olduğunu, Türkiye ekonomisinin pek de iyi durumda olmadığını söylediler. Öte yandan benim de aralarında bulunduğum bazı akademisyenler ise yaşananların herhangi bir ekonomik temele sahip olmadığını, bu yaşananları ancak siyasi gerekçelerle açıklayabileceğimizi ifade ettiler. Türkiye’ye karşı ciddi bir finansal saldırı gerçekleştirilmekte olduğunu dile getirdiler.


Etiketler »