Kriter > Ekonomi |

Enflasyonla Çok Katmanlı Mücadele


12 Ağustos’ta döviz kuruna yönelik spekülatif atak yapıldı. Gece saat 22.00 itibarıyla TL yabancı paralar cinsinden hızla değer kaybetti. Halbuki ekonomideki veriler ele alındığında spekülatif atağa neden olabilecek, olağanüstü bir gösterge mevcut değildi.

Enflasyonla Çok Katmanlı Mücadele
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı tanıtım toplantısında konuşma yaptı, İstanbul, 9 Ekim 2018

Bir atasözü vardır: “Bir adama kırk kez deli derseniz adam deli olur.” Aslında bu söz “algı inşası” ya da “negatif beklenti oluşturma”nın ne denli güçlü bir araç olduğunu gösteriyor. Son dokuz-on aydır küresel finans medyasında sürekli olarak “Türk ekonomisi krize doğru gidiyor”, “Türkiye ekonomisi duvara çarpacak” şeklinde çok sayıda haber yapıldı. Yine son birkaç yıldır küresel finansal reyting kurumlarının yayımladıkları raporlarda Türkiye’ye yönelik olumsuz algıyı objektif kıstaslara bağlama yarışına girdikleri görüldü. O dönemde standart göstergeler bakımından son derece kötü durumda olan İtalya ve İspanya gibi ülkeleri ıskalayan gerek basın ve gerekse de reyting kurumlarının hedef tahtasına Türkiye’yi koymalarının tesadüfi olduğunu düşünmek naiflik olur. Bunlara bir de ABD Başkanı Trump’ın Türkiye aleyhine attığı tweetleri eklemek lazım. Bunları birleştirip sentezlediğimizde bir tür olumsuz beklenti ya da risk algısı oluşturma ya da inşası karşımıza çıkmakta.


Etiketler »