Kriter > Ekonomi |

İki Tarz-ı Ekonomi ve İki Tarz-ı Finans


Yüksek faiz-düşük kur rejiminde üretim değil tüketim teşvik edilmiş olmaktadır. Bu açıdan özellikle sanayileşmekte olan ülkelerin bu rejimden olabildiğince uzak durmaya çalışması gerekmektedir.

İki Tarz-ı Ekonomi ve İki Tarz-ı Finans

Türkiye’de kurun seviyesinin ne olması gerektiği hususunda önemli düzeyde kafa karışıklığı bulunmaktadır. Dahası genel olarak da Türk lirası (TL) ne kadar değerli olursa bizim için o kadar iyi olacağı şeklinde bir anlayışla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Fakat Türkiye için iyi olan şey TL’nin “olabildiğince değerli” olması değildir. Türkiye’nin ihtiyacı olan şey TL’nin hatta belirli düzeyde “az değerli” olmasıdır.

İki Tarz-ı Ekonomi

İki tür faiz-kur rejimi vardır. Dışarıya açık olan ekonomiler bunlardan birisini “seçmek” durumundadır. “Yüksek faiz-düşük kur rejimi”nde yerli para birimi aşırı değerlidir ve bu durum yurt içindeki tüketicilerin yurt dışındaki mal ve hizmetleri daha ucuza satın alabilmeleri noktasında oldukça avantajlıdır. Yine bu rejimde yurt dışındaki (finansal) varlıkların yerli para birimi cinsinden değeri düştüğünden yurt dışından varlık ve borç edinimi de daha kolaydır. Bu yüzden bu rejim kısa vadede oldukça “avantajlı” görünür. Öte yandan bu rejime eşlik eden yüksek faiz politikası bir taraftan gelir dağılımını hatırı sayılır ölçüde bozarken diğer taraftan reel ekonominin gücünün azalmasına neden olmaktadır. Yerli para biriminin fazla değerli olması yerli üreticilerin rekabet gücünü azaltmakta ve ülkenin ihracat potansiyeline önemli ölçüde zarar vermektedir. Sonuç olarak bu rejimde üretim değil tüketim teşvik edilmiş olmaktadır. Bu açıdan özellikle sanayileşmekte olan ülkelerin bu rejimden olabildiğince uzak durmaya çalışması gerekmektedir.


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası