Kriter > Ekonomi |

Kurun Doğal Seviyesi ve Doların “İtibarı”


ABD’nin küresel ekonomi içindeki payı 1950’de yüzde 25 idi. Bugün bu pay yüzde 17’lere gerilemiş vaziyette. Gidişat ABD’nin ticari silahını kaybetme eğiliminde olduğunu işaret ediyor.

Kurun Doğal Seviyesi ve Doların İtibarı

Ağustos’un başında Türk lirasının dolar karşısında çok kısa süreler içerisinde inanılmaz düzeyde değer yitirmesi gerek Türkiye’de gerekse de dünyada ciddi bir şoka neden oldu. Peki, oynaklığı çok ciddi düzeylere çıkan kurun “doğal seviyesi” hakkında ne söyleyebiliriz? Ayrıca bu yaşananların doların küresel itibarı üzerinde nasıl bir etkisi olacaktır?

Dolar Kurunun “Doğal Seviyesi” Ne?

Dolar kurunun çok hızlı bir şekilde 4,80 TL düzeylerinden 7,15 TL seviyelerine kadar çıkmasından sonraki süreçte yine oldukça hızlı bir şekilde 5,80-6,10 TL düzeylerine düştüğünü gördük. Bu durum bir taraftan kurdaki yüksek dalgalanmanın arka planında siyasi gerekçelerin olduğunu işaret ederken diğer taraftan da “kurun doğal seviyesinin ne olduğu” sorularına yol açtı. Bu soruya tatmin edici bir cevap verebilmek için geçmişten bu yana reel kurun (yani enflasyondan arındırılmış kurun) nasıl bir seyir izlediğine bakmamız gerekiyor. Alttaki grafikte 1982’den bu yana ay sonları itibarıyla hem Türkiye hem de ABD’deki enflasyondan arındırılmış TL/dolar kurunun “bugünkü fiyatlar” ile seyri görülüyor.


Etiketler »