Ugetam
Kriter > Ekonomi |

“Performans Devleti”ne İhtiyacımız Var


Yeni sistemde devletin doğrudan müdahil olarak, destekleyerek veya fonlayarak teknoloji geliştirilmesine öncülük etmesi gerekiyor.

Performans Devleti ne İhtiyacımız Var

Çok kritik bir seçim sürecini geride bıraktık. Şimdi önümüze bakma zamanı. Cumhurbaşkanlığı sistemi artık resmen yürürlüğe giriyor. Peki, mevcut “Anglosakson” dünya düzeninin iyiden iyiye çatırdadığı şu konjonktürde Türkiye bundan sonra nasıl bir ekonomi hikayesi yazmalı?

Yeni dönemin Türkiye’nin yapısal problemlerinin ortadan kaldırıldığı ve ekonomik kalkınmanın gerçekleştirildiği bir “reformlar/ kalkınma çağı” olması gerekiyor. Sanayileşmiş ülkelerin neredeyse tamamı ekonomik kalkınmayı devlet eliyle gerçekleştirebildi. Hatta, bu ülkelerin mevcut konumlarını koruyabilmeleri noktasında da devlete büyük ihtiyaç duyuluyor. Apple’ı bir dünya devi yapan teknolojilerin neredeyse tamamı devlet bünyesinde (özellikle askeri kurumlarda) veya devletin fonlamasıyla ortaya çıktı. Buna “internet”in kendisi de dahil. Özel sektör başarısı olarak sunulan Apple bile bu mevcut teknolojileri “değerlendirerek” bir dünya devi haline geldi. Ve bu durum bir istisna değil, neredeyse “kural.”


Etiketler »