Kriter > Ekonomi |

Ticari İlişkilerde “Enerji” Sıkışması


Çin’in bir kuşak bir yol projesi kapsamında Asya merkezli yeni bir küresel ekonomik gücün ortaya çıkma ihtimali ABD’nin en fazla rahatsızlık duyduğu konuların başında geliyor.

Ticari İlişkilerde Enerji Sıkışması
Bir Kuşak Bir Yol Projesi

Mart ayında gümrük duvarlarını yükseltme kararı alarak ticaret yaptığı ülkelerin ithal ürünlerine ek vergi uygulaması getiren ABD, son zamanlarda sergilediği tavırla dünya ticaretine ve ekonomik sisteme yeni bir düzen getirmek istediğini açık bir şekilde gösteriyor. Bugün ABD’nin yapmak istediği şu: 1990’lardan bugüne dünya ekonomisine yerleşmiş olan ve serbest ticaretin desteklendiği küreselleşme olgusunu yıkıp yeni baştan daha korumacı ve sınırları olan bir ticaret algısı oluşturmak. Peki neden bunu istiyor? Çünkü en önemli rakiplerinden Çin, küreselleşmenin yarattığı o geniş alanda ekonomisiyle var olarak her geçen gün daha geniş bir etki alanına sahip oluyor.

Çin’in gelişmekte olan ülkelere yaptığı yatırımlar malum. Burada özellikle Bir Kuşak Bir Yol projesi kapsamında Asya merkezli ve Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’ya doğru yayılan yeni bir küresel ekonomik gücün ortaya çıkma ihtimali ABD’nin en fazla rahatsızlık duyduğu konuların başında geliyor. Korumacı ticaret yaklaşımıyla Çin’in hem bölgedeki hem de küresel anlamdaki ekonomik gücünü kırmaya çalışıyor. Diğer taraftan bölgedeki enerji politikalarının merkezinde yer alan, Avrupa ve Asya’nın enerji arz güvenliğini sağlayan Rusya, yüksek enerji potansiyeline sahip olan İran ve enerjide ticaret merkezi olma çabasını ortaya koyan Türkiye’nin, ABD’nin hedefinde olduğu açık.


Etiketler »