Kriter > Ekonomi |

Trump’ın Korumacılığı ve Ticaret Savaşları


Başkanlık seçiminde Donald Trump’ın vadettiği ekonomi politikaları hem ABD hem de uluslararası arenadaki olası yansımaları açısından dikkat çekmişti.

Trump ın Korumacılığı ve Ticaret Savaşları

Başkanlık seçiminde Donald Trump’ın vadettiği ekonomi politikaları hem ABD hem de uluslararası arenadaki olası yansımaları açısından dikkat çekmişti. Trump adil olmadığını iddia ettiği ticari anlaşma ve iş birliklerini yeniden gözden geçireceğini defaatle açıklamıştı. Bu yüzden Trump’ın genel ekonomi politikalarında kullandığı iddialı, popülist ve korumacı ifadelerini hayata geçirmesi sürpriz görünmemektedir. Bununla birlikte bu durum hegemonik bir güç iddiası taşıyan ABD ve onun çıkarları için önemli riskler barındırmaktadır.

Son aylarda Donald Trump’ın kendi imalatçılarına zarar verdiği gerekçesiyle güneş paneli ve çamaşır makineleri ithalatına yüzde 30’lara varan gümrük vergisi getirmesi gündemde kendine fazla yer bulmadı. Ancak son günlerde ithal çeliğe yüzde 25 ve alüminyuma yüzde 10 ek vergi uygulayacağını açıklaması küresel ekonomide büyük bir endişe ve tepkiyle karşılandı. Trump’ın politikalarına yönelik eleştiriler karşısında sarf ettiği “Ticaret savaşları iyidir ve kazanması kolaydır” söylemi uluslararası ticarete yönelik neo-merkantilist yaklaşımını göstermektedir. Buna tepki veren Avrupa ülkelerine yönelik Trump’ın otomobil alımlarını sınırlandırabilecek yeni vergilendirme uygulamalarına gidebileceği sinyali vermesi ayrıca endişe oluşturdu.


Etiketler »