Kriter > Ekonomi |

Türkiye-Çin Ekonomik İlişkileri ve Gelecek Seyri


İki ülke arasında sağlanacak iş birliği yeni yatırım imkanlarını ortaya çıkarırken siyasi ve diplomatik alanda sağlanan diyalog ortamı ise ikili ilişkilerin daha rasyonel bir şekilde gelişmesine imkan verecektir.

Türkiye-Çin Ekonomik İlişkileri ve Gelecek Seyri

Küresel ekonomik ağırlık merkezinin Asya’ya kaydığı günümüzde Türkiye-Çin ilişkileri her zamankinden daha fazla önem kazanmaktadır. Değişen dünya düzeninde Çin’in ağırlığı kendini her alanda göstermekle birlikte Türkiye, Çin ile arasındaki ilişkilerde potansiyelini yeteri kadar kullanamamıştır. Ankara-Pekin arasındaki ticari ilişkilere bakıldığında 2018’de Türkiye’nin Çin’e 2,9 milyar dolarlık ihracatına karşılık 20,7 milyar dolar ithalat yaptığı görülmektedir. Türkiye’nin en büyük ithalat partnerlerinden biri olarak Çin’in dış ticaret kompozisyonunda teknoloji yoğun ürünleri Türkiye’ye ihraç ettiği, bunun karşılığında daha yoğunlukla işlenmemiş ve yarı mamul malları ithal ettiği bir durum söz konusudur. Türkiye’nin aleyhine olan mevcut dış ticaret yapısı karşı tarafın daha fazla yarar sağladığını göstermektedir. Nitekim 1990’ların ortalarından itibaren Türkiye aleyhine gelişen dış ticaretin artık daha adil ve karşılıklı “kazan-kazan” anlayışına dayalı olması gerektiği her platformda dile getirilmektedir. Türkiye’nin dış ticaret gibi alanlarda Çin’e karşı olan zayıf performansı turizm ve yatırım gibi alanlarla dengelenebilir. Dış ticaretin dengelenmesi Çin açısından Kuşak ve Yol Girişimi’nde vurgulanan kazan-kazan imajına da katkı sağlayacaktır.


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası