Kriter > Ekonomi |

Yaptırımların Gölgesinde Enerji İlişkileri


İran’dan yılda 10 milyar metreküpe yakın doğal gaz ve ortalama 10 milyon ton ham petrol ithal eden bir ülke olarak Türkiye’nin diğer yedi ülkeyle bir araya gelerek Trump yönetimiyle ilişkilerin nasıl yönetileceğini görüşmesi sürpriz olmayacaktır.

Yaptırımların Gölgesinde Enerji İlişkileri

Uluslararası sistem bir süredir ABD Başkanı Donald Trump’ın söylem ve eylemlerinin etkisiyle çalkantılı bir süreçten geçmekte. Trump daha göreve gelmeden, başkan olması halinde küresel siyaseti ve ekonomiyi etkileyecek alanlarda atacağını söylediği adımlarla zaten dikkatleri üzerine çekmişti. Ocak 2017’de başkanlık koltuğunu devralmasıyla da artık yalnızca ABD değil tüm dünya yeni ve zorlu bir döneme girdi.

Uluslararası Siyasette Trump Etkisi

Göreve gelir gelmez seçim dönemi boyunca kullandığı “Önce Amerika” ve “Amerika’yı yeniden büyük yapma” mottolarını hem iç politika hem de dış politikada yönetim anlayışı haline getiren Trump Amerikan halkının çıkarlarına aykırı olduğunu iddia ettiği teamülleri kökten sarsacak girişimlerde bulunarak işe başlamıştır.

Göçmen karşıtı söylemleri, aralarında Çin, Rusya, AB ve Türkiye’nin de bulunduğu ülkelere karşı uyguladığı yaptırımlar ve ticaret savaşları, ABD’yi Paris İklim Sözleşmesi’nden çekme kararı, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması, NATO ittifakını sorgulaması, Sovyet Rusya’sıyla imzalanmış olan nükleer anlaşmadan (INF) geri çekilme yönündeki açıklamaları… Trump’ın bugüne kadarki radikal eylemlerinin yalnızca bazılarıdır.


Etiketler »