Kriter > Ekonomi |

Yükselen Yıldızlara Ekonomik Savaş


Türkiye dahil dünyanın yeni yükselen “yıldız” ülkeleri arasında dolar kullanımını azaltacak yaklaşımlar artıyor. ABD bu tablodan ciddi manada rahatsız oluyor.

Yükselen Yıldızlara Ekonomik Savaş
Başkan Recep Tayyip Erdoğan

İkinci Dünya Savaşı bittiğinde, Almanya 9 milyon insanını kaybetmiş, 272 milyar dolar harcamış ve yerle bir olmuşken; Fransa, İtalya ve İngiltere 1,5 milyon insan kaybetmiş, 320 milyar dolar harcamış ve savaştan ağır yıkımla çıkmıştı. Sovyetler Birliği 22 milyon insan kaybetmiş, 192 milyar dolar harcamış ve ülkenin Avrupa tarafı ağır hasarlı iken; Çin de 18 milyon insan kaybetmişti. ABD ise, 417 bin asker ve bin 700 sivili ülke dışı topraklarda kaybetmiş olsa da her iki dünya savaşında da topraklarında tek kurşun atılmamış ülke olarak, bir tarafta dünya üretiminin yarısını temsil eden bir ekonomik güç diğer tarafta ise “asimetrik düzen” ve “kapitalist sistem”in tartışılmaz lideri konumundaydı.

Böylece uluslararası ekonomi politik düzeninin temsilcileri olan Birleşmiş Milletler, Uluslararası Para Fonu, Dünya Bankası, GATT ve NATO’yu kendi koordinasyonu ve emrinde kurdurarak “küresel” patronajlığını da ilan etti. ABD dolarını da küresel bir finansal güce dönüştürdü. Ta ki 2000’lere kadar. 2000’ler küresel ekonomi politik sistemin yeni “yükselen” çekim merkezleriyle tanıştığı ve bu sürecin dünya siyaseti ve küresel ticarete bire bir yansıdığı bir 18 yıla sahne oldu.


Etiketler »