Kriter > Duyuru |

Kriter'in Kasım Sayısı Raflarda Yerini Aldı


Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin 29. sayısı raflardaki yerini aldı.

Kriter'in Kasım Sayısı Raflarda Yerini Aldı

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin 29. sayısı raflardaki yerini aldı.

Yerel seçimler yaklaşıyor. Siyasi partiler hazırlıklara başladı. Cumhur İttifakı’nı oluşturan AK Parti ve MHP seçimlere kendi adaylarıyla ayrı ayrı gireceklerini açıkladı. CHP, İYİ Parti ve HDP ise henüz 24 Haziran seçimlerinin hasar tespitini yapabilmiş değiller.

Bu sayı Kriter’in büyük bölümünü yerel seçimlere ayırdık. Nebi Miş AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’la partinin yerel seçimler öncesi son hazırlıklarını ve “Erdoğan belediyeciliği”ni konuştu. “AK Parti ve Yerel Yönetimler” başlığıyla hazırladığımız dosyada büyükşehirlerde 2004’ten itibaren yerel seçimlerdeki oy dağılımı, adayların önemi, AK Parti’nin belediyecilik geleneği, belediyecilikte yeni dinamikler, kayyum atanan belediyeleri ve AK Parti’nin seçimlere ittifaksız girme kararını masaya yatırdık.

Nebi Miş, İsmail Çağlar, Serdar Gülener, Özer Köseoğlu, Hazal Duran, Serencan Erciyas ve Ahmet Baykal dosya yazarları arasında yer aldı. Ayrıca Ali Aslan, Bünyamin Bezci ve İhsan Aktaş farklı yönlerden yerel seçimleri analiz etti. Gelecek sayılarda da yerel seçimleri konuşmaya devam edeceğiz.

Geçtiğimiz ayın önemli gelişmelerinden biri de 2023 Eğitim Vizyon Belgesi’nin açıklanmasıydı. Belgedeki detayları Atilla Arkan inceledi.

Suriye’de akan kanın durdurulması için Türkiye, Almanya, Rusya ve Fransa bir araya geldi. Dörtlü zirvenin sonuçlarını Yusuf Alabarda değerlendirdi. Bütün dünyanın takip ettiği Kaşıkçı cinayetine dair yeni gelişmeleri Muhittin Ataman, Abdullah A. Kalabalık ve Kenan Kıran yorumladı.

Hukuki süreç sonucu serbest kalan Brunson’ın ardından Türkiye-ABD ilişkilerini Kadir Üstün ve Talha Köse yazdı. 

ABD’nin İran yaptırımlarının bölgesel tesirlerini Hakkı Uygur, ekonomik etkilerini de Şerif Dilek analiz etti.

Beril Dedeoğlu yeniden gündeme gelen Türkiye-AB ilişkilerinin geleceğini yazdı.

Veysel Kurt ise Irak seçimlerini kaleme aldı. 

29 Ekim’de açılan İstanbul Havalimanı’nın ekonomiye katkısını Yunus Furuncu kaleme alırken ekonomideki son gelişmeleri Murat Aslan yazdı.

Son bölümde yayın dünyasının geleceğine İbrahim Altay ışık tutarken Mehmet Akif Memmi de editörlerin önemine dikkat çekti. 

Önümüzdeki ay görüşmek üzere.


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası