Kriter > Medya Kritik |

The Economist Kehanetleriyle 2021


2021 için Amerika ve Çin arasında yaşanacak olası krizlere, global ölçekteki ekonomik sıkıntılara, salgın hastalıklara ve çevre sorunlarına dair kehanetler sunuyor. Bütün bunların gerçeklerle ne kadar örtüşeceği elbette zamanla anlaşılacak.

The Economist Kehanetleriyle 2021

İlk sayısı 1843’te yayımlanan The Economist dergisi, her sene çıkardığı yeni yıl sayısının kapakları ile gündem oluyor. Dünya üzerindeki birçok takipçisi tarafından derginin yeni yılda neler olacağına dair kehanetlerde bulunduğuna ve bu kehanetlerin en azından bir bölümünün gerçekleştiğine inanılıyor. Genel olarak bakıldığında bu inancın birkaç farklı sebebi var.

 

Dünyayı Yöneten Aile

Bu sebeplerden ilki şüphesiz derginin sahiplerinden olan Rothschild ailesi. Dünyayı yöneten birkaç aileden biri olduğu düşünülen Rothschildler ile ilgili ortaya atılan çok fazla komplo teorisine rastlamak mümkün. Rothschild hanedanı veya kısaca Rothschildler, 18. yüzyılın sonlarına doğru, Yahudi bankacı Mayer Amschel Rothschild (1744-1812) tarafından kurulmuş ve Avrupa'nın çeşitli merkezlerinde bankalar açmış Frankfurt merkezli Yahudi bir ailedir. Devletleri savaşa teşvik ederek savaş zamanlarında onları yüksek faizlerle kendisine borçlandırarak ekonomik gücünün sınırlarını kısa sürede genişlettiği iddia edilmektedir. Aileye dair bir komplo teorisi de İlluminati üyesi oldukları ve şu anda bütün dünyanın servetini ve finansal kurumlarını kontrol ettiğidir. Ailenin dünya nüfusunu azaltmak istediği ve bunun için çeşitli virüslerin yayılmasına neden olduğu da ilginç iddialardan biri. Norveç’te bulunan Svalbard Küresel Tohum Deposu’nun yapılış amacı dahi bu aileyle ilişkilendiriliyor. Dünyanın sayılı zenginlerinin finanse ettiği ve “Kıyamet Ambarı” olarak anılan depoda, olası bir küresel felaket sonrasında geriye kalacak insanların hayatını sürdürmesi için dünyadaki bütün bitkilerin tohumları bulunuyor.

The Economist - 1998 The Economist 2015 

 

The Economist Kapakları

Komplo teorilerinin merkezinde olan bir diğer konu da ailenin sahip olduğu The Economist dergisinin yeni yıl kapakları. Dünyayı yönettiğine dair hakkında güçlü teoriler ortaya atılan bir aileyle açık bağları olan The Economist dergisinin yılbaşı kapaklarının yeni yıl kehanetleri olarak okunması şaşırtıcı değil elbette. Daha önceki yılbaşı kapaklarından okunan kehanetlerin önemli bir kısmının gerçekleşmiş olduğu düşünüldüğünde bu iddia giderek inandırıcı olmaya başlıyor.

The Economist 2016 The Economist 2017

Aslında liberal bir bakış açısına sahip olduğunu vurgulayan The Economist’in kapaklarıyla ilgili farklı yaklaşımlar da var. Bir grup dergi kapağının geçmişi yorumladığını öne sürerken daha büyük bir kesim ise kapakta geleceğe dair şifrelerin yer aldığına inanıyor. 2015’te derginin kapağında Charlie Hebdo saldırısına ilişkin detaylar olduğu ya da 2016’nın kapağından Orlando’da eşcinsel bara yapılan saldırılara dair işaretlere yer verildiği iddiaları bu kehanetlere örnek gösteriliyor. 2017 kapağında elinde bir taç ve asa ile gösterilen Trump figürü üzerine yapılan çeşitli teorilere de rastlamak mümkün. Bu figür, birçok yorumcu tarafından İngiltere kraliçesinin elindeki gücü kaybederek Trump’a teslim edeceği şeklinde okunmuş. Yeni yıl kapaklarında sık sık Amerika ve dolar üzerine simgeler yer alıyor.

Dergiyi uzun yıllar takip eden kimi yorumcular son kapaklardaki şifrelerin, doların ömrünün bittiği ve artık yerine bitcoinin geçtiği mesajını ilettiğini söylüyor. Öyle ki 1988 kapağında dahi buna dair bir işaret olduğunu düşünenler var. Sadece yeni yıl sayıları değil aylık sayılarında da gerçekleşecek olaylara dair şifrelerin yer aldığı ileri sürülüyor. Örneğin Temmuz 2020 sayısında yer alan gaz maskeli insan figürleri gerçekleşen Beyrut bombalı saldırısı ile ilişkilendirildi ve derginin patlamayı önceden bildirdiği iddia edildi. Bir ailenin üyelerini gösteren kapakta, anne-baba gaz maskesi takarken çocuk asker kasketi giyiyor ve arkalarındaki duvarda bulunan tablolar salgın, volkan patlaması, küresel ısınma, meteor taşı gibi diğer felaketleri temsil ediyor. Derginin 2020 kapağının da yine sene içerisinde gerçekleşen birçok kehanette bulunduğuna inanılıyor. Snellen şeması olarak bilinen 2020 kapağı, sıralı harflerden ve görme yetisini ölçmeye yarayan gittikçe küçülen harflerden oluşuyor. Bu harf ve rakamlardan bazılarının renk körlüğü testi için kullanılan yeşil ve kırmızı renkler ile boyanmış. Renk körü olanların yeşil ve kırmızı renkleri sarı olarak gördüğü ve sarının salgın hastalığını temsil ettiği bilgisi üzerinden The Economist’in 2020 kapağında Covid-19’a dair bir mesaj iletildiği ileri sürülüyor.

The Economist 2020 The Economist 2020 

Yeni Yıl Kehanetleri

Gerçekliği tartışma konusu olsa da The Economist’in yeni yıl sayısının kapakları her sene büyük tartışmaları beraberinde getiriyor ve büyük bir merakla bekleniyor. Sürprizlerle dolu bir sene olan 2020’nin ardından The Economist’in 2021 için hazırladığı kapak ve bu kapağın ilettiği mesajlar yine dikkat çekiyor.

Kapakta bir slot makinesi ve bu makinenin ekranında 4 bölüme ayrılmış çeşitli semboller yer alıyor. İlk bölümde virüs, aşı, maske ve soru işareti var. Covid-19 sürecine işaret eden semboller birçok kişi tarafından aşının virüsün sonunu getirmeyeceği ve 2021’de de pandemi sürecinin belirsizliğini koruyacağı şeklinde yorumlanmış.

İkinci bölümde nükleer silah başlığı, Joe Biden, bölünmüş Amerika bayrağı ve son olarak TikTok uygulaması yer alıyor. Bu semboller Amerika’nın bir nükleer tehditle karşılaşacağı ve Biden döneminde bir iç karışıklık yaşayacağı ve Çin merkezli TikTok uygulaması üzerinden Çin ilişkilerinin gerileceği şeklinde yorumlanıyor. Biden’ın Amerikan başkanı seçilmesi sonrasında Amerika’da yaşanacaklar tüm dünya için bir soru işareti. Trump’ın son ana kadar kazandığını iddia etmesi ve seçim sonucunun belirsizleştiği günlerde Amerikan sokaklarının hareketlenmeye başlaması aslında Amerika’da bir iç savaş fitilinin ne kadar kolay ateşlenebileceğini gösterdi. Ayrıca yine 2020 içerisinde beyaz bir polis memurunun George Floyd isimli siyahi bir vatandaşı diziyle boğazına basıp boğarak öldürmesinin ardından da Amerika’da çatışmalar yaşanmıştı. Bu olaylar, yırtık Amerikan bayrağının 2021’de Amerika’nın geleceği konusunda nelere işaret ediyor olabileceği hakkında fikir veriyor.

The Economist 2021

Üçüncü bölüm soru işareti ile başlıyor ve dolar, rüzgar gülü ve Çin bayrağı ile devam ediyor. Bu kısım üzerinden Çin ve Amerika arasında enerji kaynakları hakkında sorunlar yaşanacağı, petrol ile bağlantılı olan doların değerinin rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının ön plana çıkması ile düşeceği söyleniyor. Enerji kaynakları her zaman devletlerin ekonomilerine yön veren en önemli etkenlerden oldu. Amerika için petrol ve dolar arasındaki ilişki ülkenin ekonomisine yön veren temel mesele. Türkiye’nin Akdeniz’de enerji arayışında olması da bu bağlamda ekonomisine güç kazandıracak yeni bir atılım olarak yorumlanabilir. Özellikle Çin’in içinde yer aldığı farklı bloklar ise yenilenebilir enerji kaynakları elde etmeye yöneldi. Bu durum Çin ve Amerika arasında enerji kaynakları üzerinden sürtüşmelerin yaşanacağı fikrinin doğmasına neden oluyor.

Son sütun yükselen bir enflasyon grafiği, orman yangını levhası, Zoom programının logosu ve birinci bölümün başında bulunan virüs sembolünü barındırıyor. Bu bölüm salgının da etkisi ile global ölçekte yaşanan ekonomik sorunların büyüyeceği, doğayı korumak için çevreci politikaların ön plana çıkacağı, yine Covid-19 ile başlayan sosyal izolasyonun devam ederek yüz yüze görüşmelerin yerini Zoom gibi uygulamalar üzerinden yapılan online görüşmelere bırakacağı olarak okunuyor. Virüs sembolünün Covid-19’a mı yoksa yeni yılda ortaya çıkacak olan yeni bir virüse mi işaret ettiği ise tartışma konusu.

The Economist, genel olarak 2021 için Amerika ve Çin arasında yaşanacak olası krizlere, global ölçekteki ekonomik sıkıntılara, salgın hastalıklara ve çevre sorunlarına dair kehanetler sunuyor. Bütün bunların gerçeklerle ne kadar örtüşeceği elbette zamanla anlaşılacak. Karamsar bir tablo çizen derginin öngörülerinde yanılması ve 2021’in 2020’nin negatif etkilerinden kurtulmak için güzel bir başlangıç olması dileğiyle…


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası