Kriter > Kitaplık |

2019’a Kazanarak Girenler: Yılmaz Özdil ve Kırmızı Kedi


2018 yayıncılık rakamı belli oldu. Geçtiğimiz yıl 410 milyon 641 bin 305 bandrol alındı. 2017’de 60 bin 335 olan ISBN başvuru sayısı da 67 bin 135’e ulaştı.

2019 a Kazanarak Girenler Yılmaz Özdil ve Kırmızı Kedi

Yılmaz Özdil’in Mustafa Kemal kitabı çıktı.

Kitap Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından yayımlandı.

Özdil yayınevi için “çağdaş kuvayı milliye”nin yayınevi diyordu.

Kısa sürede yüz binlerce baskı yaptı.

Yetti mi?

Elbette hayır.

Yayınevi kitabın özel baskısını hazırladı.

23 Ocak’ta saat 9’u 5 geçe tam bin 881 özel kitap satışa çıktı.

Hem de 2 bin 500 lira fiyatla.

Dört saatte tükendi.

Yeni projeler var mı?

Evet.

Halihazırda çocuk kitapları çıktı bile.

Yine çok satanlarda.

Ben de dayanamadım.

Aldım bir tane.

Hanım elimde görünce önce şaşırdı.

2 bin 500’ü duymuş o da tabii.

“Kaça aldın?” diye sordu.

Pek renk vermedim, neticede 35 lira da az değil.

Gönülsüzlüğümden olsa gerek kitabın son forması yanlış basılmış.

Canım sıkıldı. Başladım okumaya.

Kötü bir mizanpajın yanında ciddiye almaya değmeyecek bir metin. Bunu bir kenara koyarsak 28 Şubat’ta ışıkları yakıp söndüren, Cumhuriyet mitinglerinde meydanları dolduran, memleketin ellerinden kayıp gittiğini düşünen, her sene Ardahan Damal’a gitmeye niyetlenen, başkalarını cahil bulan ama Yılmaz Özdil ya da Turgut Özakman’dan başka yazar okumayan ve Sözcü’yü takip eden azımsanmayacak bir kitle var. Bu kitleye bir dönem dinozor muamelesi yapılıyordu. Ancak küresel ve yerel konjonktürün uygun olması bunların yeniden görünür olmasını sağladı. Maddi imkanları geniş olan bu gruba fırsatçıların yaklaşması kaçınılmazdı. Burada bir sınırın olmadığını da bize en son 2 bin 500 liradan bin 881 kitap gösterdi. Bundan sonra farklı versiyonları, belki daha büyük rakamları görmeye devam edeceğiz. Kitabın yazarıyla paşanın çok sevdiği bamya, kuru fasulye, karnıyarık ardından gül reçeli ve mutlaka dondurma menüsünden oluşan yemekler düzenlenebilir. Öncesinde rakı faslı olabilir. Veya yurt içinde Samsun, Amasya, Erzurum, Sivas ya da çağdaş Kuva-yı Milliye şehirleri; yurt dışında da Selanik, Manastır ve Mustafa Kemal’in Veliaht Vahdettin’le çıktıkları Almanya gezisinin aynı güzergahını kapsayan geziler tertip edilebilir. Tabii kitabın çeşitli sosyal sorumluluk projeleri vs. ile girmediği hane kalmayınca sıra gelir İsmet Paşa kitabına. Hem de İsmet İnönü’nün doğumu 1884, vefatı 1973...

Yayıncılıkta 2018 Nasıl Geçti?

2018 yayıncılık rakamı belli oldu. Geçtiğimiz yıl 410 milyon 641 bin 305 bandrol alındı. 2017’de 60 bin 335 olan ISBN başvuru sayısı da 67 bin 135’e ulaştı. Bu rakamlar yayıncılık sektöründeki büyümenin devam ettiğini gösteriyor. Dolardaki dalgalanma ve kağıt fiyatlarındaki artışa rağmen gerçekleşen bu büyüme oldukça önemli. Mart’taki yerel seçimlerin ardından çok daha iyi bir dönemin yayıncılık sektörünü beklediği tahmininde bulunabiliriz. 2018’de yayıncılık alanında ayrıca şu önemli gelişmeler yaşandı:

  • Turkuvaz D&R’ı satın aldı.
  • Turkuvaz Kitap yeniden faaliyetlerine başladı.
  • Vakıfbank Kültür Yayınları kuruldu.
  • Amazon Türkiye açıldı.
  • 6. Ulusal Yayın Kongresi yapıldı.
  • İstanbul Kültür Çalıştayı yapıldı.

Yeni Çıkanlar

  • Mehmet Bulut, Muhammet Enes Kala, Nuri Salık ve Maşallah Nar, Sultan II. Abdülhamid Dönemi, İZÜ Yayınları, İstanbul.
  • Elif Nur Erkan Balcı, Erdemi Keşfetmek, İz Yayıncılık, İstanbul.
  • Göksan Göktaş, Dün Dündür: Mehmet Barlas Kitabı, Turkuvaz Kitap.
  • İbrahim Efe, Müzeyyen Pandır ve Alaaddin F. Paksoy, Algılar ve Gerçekler Arasında Türk Basınında Suriyeli Sığınmacılar, Nobel Yaşam.

Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası