Kriter > Kitaplık |

DEAŞ, PYD-YPG, Şii Milisler ve Dahası…


Bölgedeki bazı devletlerin devlet başkanının ismi bilinmezken devlet dışı silahlı aktörlerin lider kadroları daha fazla bilinir ya da medyatik oluyor, gündeme daha fazla geliyorlar.

DEAŞ PYD-YPG Şii Milisler ve Dahası

2018’in Türk-Amerikan ilişkileri açısından iyi geçtiğini söyleyemeyiz. FETÖ ve PYD-YPG ile mücadele, Halkbank’a ceza ihtimali, bakanlara yaptırım hususu, Hakan Atilla’nın aldığı ceza, F-35 savaş uçaklarının teslimatı, Patriot füzelerinin satışı ve Rahip Brunson’ın durumu gibi başlıklar yıl boyunca gündeme geldi. Ancak sene sonunda bütün bu problemli alanları gölgede bırakmaya aday gelişmeler yaşandı. Önce Patriot satışına onay çıktı. Sonra da Trump ABD’nin Suriye’den çekileceğini açıkladı. Hatta Trump’ın bu kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefon konuşmasının ardından aldığı iddia edildi. Türkiye bu kararı ihtiyatla karşıladı. Yeni bir oyalama taktiği olabileceğini düşündü. Ama gün geçtikçe ülke yönetimini ele alan Trump verilen kararın uygulanmasının takipçisi olacağını hissettirdi.

T&u


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası