Kriter > Kitaplık |

Editörler Yayınevlerini Krizden Çıkarabilir Mi?


Editörlerin yayınevlerinde ekonomik darboğazı aşma ya da süreci en az hasarla atlatmada ciddi rollerinin olabileceğini düşünüyorum. Editör çalıştığı kitabı bilir, hızla değişen gündemde depoda bekleyen hangi kitabın öne çıkarılacağını söyleyebilir.

Editörler Yayınevlerini Krizden Çıkarabilir Mi

Ekonomide toparlanma süreci başladı. Ancak kağıt fiyatlarındaki artış, dövizdeki iniş çıkışlar yayıncıları zorlamaya devam ediyor. Yayınevleri daha az kitap basıyor. Birçok yayınevinin de eleman azaltma yoluna gittiği söyleniyor. Yayınevleri maliyeti düşürmek için kendi bünyesinde editör çalıştırmak yerine edisyonu dışarıda yaptırmayı tercih ediyor. Ancak edisyon son okumadan fazlasıdır. Peki, editör ne yapar?

Editör pek çok işi yapar.

Bazen sadece akla düşen bir fikrin iki kapak arasına girerek kitaba dönüşmesi editörün takibinin sonucudur. O, fikre inanmış, yayınevini ikna etmiştir. Bu fikri kaleme dökecek bir yazar bulmuştur. Sonra yazarı da projeye inandırmış, yazarın birçok farklı meşguliyeti arasında bu konuya zaman ayırmasını sağlamış, onu geri bildirimlerle beslemiştir. Ortaya çıkan dosyayı yeniden gözden geçirip eksiklerini tamamlamış, belki yeni bölümlendirmeler yapmıştır. Sonrasında grafik-tasarım biriminden çalışma arkadaşlarıyla birlikte kitabın başlık düzeni ve sayfa tasarımını oluşturmuşlardır. Ardından kitabın kapağı üzerine çalışmış, ortaya hem yazarı hem pazarı hem de yayınevini mutsuz etmeyecek birkaç tercih ortaya koymuşlardır. Belki editör kitap için uygun kağıt cinsinin seçilmesinde de rol almıştır. En sonunda kitap matbaadan gelmiştir.


Etiketler »