Kriter > Kitaplık |

Hoş Geldin Turkuvaz Kitap


İstanbul Kitap Fuarı’nda geçen sene 742 bin 445 olan ziyaretçi sayısı bu sene 611 bin 444’e düştü. Bu sayı 2016’dakı 621 bin ziyaretçinin dahi altına düşüldüğünü gösteriyor.

Hoş Geldin Turkuvaz Kitap
TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliğiyle düzenlenen, Anadolu Ajansının Global İletişim Ortağı olduğu 37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi, Büyükçekmece, 14 Kasım 2018.

Turkuvaz Kitap, Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı (TÜYAP) ile yayın dünyasına girdi. İlk olarak klasikleri şık bir kapak tasarımıyla çıkaran yayınevi ayrıca Mustafa Akar’ın Gezegen’in Tamahkar Çocukları isimli öykü kitabını yayımladı. Ayrıca InSight isimli uzay aracının Mars’a indiği bugünlerde ise Uzay Baronları başlıklı dikkat çekici bir kitabın çevirisini bastı. Yakın vadede yüzyüz elli kitaba ulaşmayı hedefleyen yayınevi kısa sürede yayıncılık sektöründe önemli bir yer edineceğe benziyor. Bazı alanlarda yayınevinin hızlı hareket edip sonuç alması gerekiyor. Bunların başında da grubun diğer kurumlarıyla bir sinerji oluşturulması var. Sadece D&R, İdefix ve Prefix değil Sabah ve Takvim ile ATV, A Haber, dergi grubu yayınevine yardımcı olmalı.

Burada hassasiyetle ele alınması gereken bir diğer alan çocuk yayınları. Çocuk kitaplarına en az yetişkin kitapları kadar ağırlık verilerek hızlı bir şekilde yayın yelpazesinin genişletilmesi yerinde olacaktır.

Öte yandan kurgu dışı alandaki boşluğun devam ettiğini söyleyebiliriz. Yeni Türkiye yergilerini konu alan kitapların yayını bütün hızıyla devam ediyor. Bu alanla ilgili de yeni çalışmaların yapılması elzem. Tüm bu alanlarda Turkuvaz Kitap’ın önünde doldurulmayı bekleyen geniş bir boşluk var.


Etiketler »