Kriter > Duyuru |

Kriter’in Mayıs Sayısı Çıktı


Kriter, bu sayısında 16 Nisan referandumu ile halk nezdinde onaylanan ve 24 Haziran seçimleri ile resmen geçilecek olan cumhurbaşkanlığı sistemine odaklandı.

Kriter in Mayıs Sayısı Çıktı

Kriter, bu sayısında 16 Nisan referandumu ile halk nezdinde onaylanan ve 24 Haziran seçimleri ile resmen geçilecek olan cumhurbaşkanlığı sistemine odaklandı.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin 24. sayısı raflardaki yerini aldı.

Dergide, cumhurbaşkanlığı sistemine bütünüyle geçilecek olan seçimlere partilerin yaptığı hazırlıklar, Cumhur İttifakı ve muhalefetin aday arayışındaki politikası ele alındı.

Kriter Genel Yayın Yönetmeni Fahrettin Altun, “Ya Şahlanış Ya İzmihlal” başlıklı yazısında Türkiye’nin diriliş dönemi ile ekonomide, dış politikada, savunmada dışa bağımlı ülke olmaktan önemli oranda uzaklaştığını ve 24 Haziran cumhurbaşkanlığı seçimleri ile başlayacak dönemin Türkiye için bir şahlanış dönemi olacağını belirtti.

Nebi Miş, Zahid Sobacı, Adil Gür, Avni Özgürel, İsmail Çağlar, Kerem Alkin, İhsan Aktaş, Halime Kökçe, Veysel Kurt, Oğuz Güngörmez, Tarık Dağlı, Tacettin Kutay ve Murat Yeşiltaş 24 Haziran seçimlerine doğru Cumhur İttifakı’nı ve yurtiçinde ve yurtdışındaki yansımalarını değerlendirdi.

Söyleşi bölümünde Nurullah Gür ile 24 Haziran seçimlerine giderken bu süreçte hükümetin nasıl bir ekonomi politikası izleyeceğini ve geçmiş dönemlerden bugüne AK Parti hükümetlerinin ekonomi alanında gerçekleştirdiği reformları ve bunların halka yansımalarını konuştuk.

Kriter, dosya bölümünde tam da seçimler öncesi çok dikkatli olunması gereken FETÖ ile mücadele konusunu işledi. Konuyla ilgili söyleşimizi Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış ile yaptık. Akış, FETÖ’ nün sivil yapılanmasının büyük ölçüde çökertildiğini dile getirdi.

Birol Akgün, Cem Duran Uzun, Serdar Gülener, Turgay Yerlikaya, Talha Köse ve Nazif Karaman ise yurtiçinde ve yurtdışında örgütün yapılanmasını ve operasyonlarını farklı boyutlarıyla değerlendirdi.

Türkiye’de seçim gündeminin yanı sıra sınırın öbür tarafında, bölgesel ve küresel aktörlerin Suriye politikalarını Ragıp Soylu, Kılıç Buğra Kanat, Abdullah Erboğa ve Bercan Tutar analiz etti.

Ekonomi sayfamızda yeni teşvik paketini Sadık Ünay değerlendirdi.

M.Akif Memmi ise Kitaplık bölümünde olası cumhurbaşkanı adaylarını kültürel boyutta değerlendirdi. Ayrıca SETA’ dan yeni çıkan “Etnik Terör ve Terörle Mücadele Stratejileri” Kitabını inceledi.


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası