Kriter > Kitaplık |

Seçim Molası


Kitabı 10 bin satan ya da sosyal medyada takipçi sayısı bir milyona yaklaşan bir yazarın bu özellikleriyle Türkiye’nin ilk “başkan”ı olmaya aday olması garip ama bütün bunların PR çalışması olduğunu unutmamak gerek.

Seçim Molası

24 Haziran’da cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri yapılacak. Her ne kadar sürpriz bir karar gibi görünse de aslında uzunca bir süredir seçim atmosferini soluyorduk. AK Parti’deki yenilenme süreci, değişen belediye başkanları, AK Parti ile MHP’nin kurduğu Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayını belirlemeleri ve deklare etmeleri açık işaretlerdi.

Öte yandan Türkiye’nin yeni yönetim sistemine bütünüyle geçeceği bu seçimlere muhalefet de hazırlıksız yakalanmışa benzemiyor. CHP’nin el çabukluğuyla 15 milletvekilini İP’e aktarması, kuruluşunun ardından medya desteğini ve ışıltısını kaybeden bu partinin yeniden görünür olması, oy oranının çok üzerinde “arayış”larda olan Saadet Partisi de bu durumu onaylıyor. Aslında bütün bunlar seçim ertelensin diyen Avrupa Konseyi’ne de adeta bir cevap niteliğinde.

Yeni dönemin adaylarına bakacak olursak Cumhurbaşkanı Erdoğan erken sayılabilecek bir zaman diliminde AK Parti ve MHP tarafından cumhurbaşkanı adayı olarak ilan edilmişti. Meral Akşener de adaylığını ilan edeceğini duyurdu. Şimdilik duyurulan cumhurbaşkanı adayları arasında gerekli imzaya ulaşabilirse Levent Gültekin de var. Gültekin’in cumhurbaşkanı adayı olma isteği çok öncelere dayanıyor. Sosyal medyadaki takipçi sayısı oldukça fazla. Medyada birçok kurumda görev almış. Doğan Kitap’tan çıkan iki kitabı var. Kitaplarından biri incelendiğinde göze çarpan yazarın bugünkü siyasi pozisyonuna nasıl ulaştığının anlatımı. Gültekin’in gençliğinde yer aldığı veya tanıştığı bütün İslami yapılar, İslamcılar, dindarlar hırsız, ahlaksız ve güvenilmez. Bu durumdan bıkan Gültekin’in yelken açtığı şimdiki sol mahallesi ise göz kamaştırıcı. Kitabında anlattığına göre Gültekin adeta bir aydınlanma yaşıyor ve bu serüvenini merak edenlere aktarıyor. Yanlışıyla doğrusuyla Gültekin kendisini ortaya koymaya çalışıyor. Kitap yazıyor, web sitesi kuruyor, tweet atıyor… Kitabı 10 bin satan ya da sosyal medyada takipçi sayısı bir milyona yaklaşan yazarın bu özellikleriyle Türkiye’nin ilk “başkan”ı olmaya aday olması garip ama bütün bunların PR çalışması olduğunu unutmamak gerek. Kendisi de hiç şansının olmadığının farkında. Muhtemelen yeni mahallesine kendisini kabul ettirmeye çabalıyor. Erdoğan sonrası döneme kendince hazırlık yapıyor. Tabii kitabın arka kapağında ismi yer alan akademisyen Nilüfer Göle’nin bu kampanyaya alet olması tuhaf.

Bir de kritik makamlarda yer almasına rağmen renk vermeyen, pozisyon almaktan kaçınan, bir türlü net tavır takınamayanlar var. Kendisinin kurucusu ve ilk başbakanı olduğu halde Gezi Parkı Şiddet Eylemleri, FETÖ ile mücadele meselesi gibi AK Parti için çok kritik meselelerde sessiz kalan Abdullah Gül’den bahsediyorum. Kendisiyle ilgili spekülasyonların son ana kadar devam etmesine müsaade eden Gül en sonunda “geniş bir mutabakatın ve arzunun ortada olmadığı” gerekçesiyle cumhurbaşkanı adayı olmadı. Açıkçası SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran’ın da ifade ettiği gibi bu durum Gül’ün şartları uygun görmemesinin bir sonucu. Yoksa bir kadirşinaslık ya da Erdoğan’la olan hukukuyla ilgili değil. Bu tavırlarıyla birlikte Gül bütün siyasi sermayesini tüketti.

Öte yandan seçim atmosferine bu denli hızlı girmemiz sürenin kısıtlı olmasının yanında hiç kuşkusuz sistem değişikliğinin önemini gösteriyor. Şüphesiz hem yönetim sistemi değişikliği hem de ülkenin uluslararası düzende süper ligde olmasını sağlayacak bu dönem ancak güçlü liderlikle sağlıklı bir şekilde tamamlanabilir. Bu noktada Erdoğan’ın liderliğinin 2013’ten beri defalarca test edildiğini hatırlatalım.

TveK D&R’ı Satın Aldı

Yayıncılıkta bu ayın en önemli gelişmesi D&R’ın Turkuvaz TK Kitap ve Kırtasiye A.Ş. (TveK) tarafından satın alınmasıydı. D&R öteden beri Türkiye’nin kitapçısı olamadı. Seküler ve Batıcı azınlığa hitap eden mağazaların kısa sürede bu kimliğinden uzaklaşması gerekiyor. Daha geniş yelpazede Türkiye’de okuma alışkanlıklarını geliştirecek, yayıncılık sektörünün önünü açacak bir noktaya gelmesi Türkiye’de yayıncılığı daha ileri götürecektir. Öte yandan hemen her ilde ve hatta ilçelerde yapılan kitap fuarları, internet üzerinden satış yapan web siteleri ve D&R’ı satın almış haliyle TveK arasındaki rekabet çetin geçeceğe benziyor.

Etnik Terör Ve Terörle Mücadele Stratejileri-Hüseyin Alptekin

Etnik Terör ve Terörle Mücadele Stratejileri

Türkiye’nin uzun yıllara dayanan bir terörle mücadele geçmişi olmasına rağmen bu alanla ilgili fazla çalışma yok. Mevcut olanlar da zamanında sahada bizzat terörle mücadelede yer almış isimlerin hatıraları ya da ideolojik birtakım yaklaşımlar içeren çalışmalar. PKK, DEAŞ ve FETÖ ile mücadelesini sürdüren Türkiye’nin terörle mücadeleye dair çok daha geniş bir kütüphanesi olmalıydı. Tam da bu boşluğun doldurulmasına yönelik yeni bir kitap SETA tarafından yayımlandı.

Siyaset bilimci Hüseyin Alptekin’in ilk kitabı olan bu kıymetli eserde IRA, ETA, Tamil Kaplanları ve PKK’nın terör stratejileri, hedefleri, örgütsel yapıları, lider kadrosu, finansal kaynakları, propaganda yöntemleri, eğitim faaliyetleri ve bu terör örgütleriyle mücadele biçimleri karşılaştırmalı şekilde incelenmiş. Ayrıca kitapta pek çok tablo, grafik, harita ve verinin yer aldığını da belirtelim.


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası