Kriter > Kitaplık |

Yayıncılıkta Yeni Dönem mi?


Türkiye’de kültürel hegemonyanın belki de en net hissedildiği alan yayıncılık. Ülkede diktatörlük rejimi kurulduğunu iddia eden, terör destekçilerine ödüller veren ve yurt dışındaki bağlantılarını Türkiye aleyhine kullanan yayınevleri hala dengelenemedi. AK Parti iktidarındaki on altı yıl maalesef bu alanda bir çoğulculaşmayı getirmedi. Muhafazakar ya da İslami yayıncılığın kökenleri oldukça eskiye gitmesine ve teksir makinesinden e-kitap teknolojisine birçok yeniliğin geç kalınmadan benimsenmesine rağmen durum pek parlak değil.

 Türkiye’de kültürel hegemonyanın belki de en net hissedildiği alan yayıncılık. Ülkede diktatörlük rejimi kurulduğunu iddia eden, terör destekçilerine ödüller veren ve yurt dışındaki bağlantılarını Türkiye aleyhine kullanan yayınevleri hala dengelenemedi. AK Parti iktidarındaki on altı yıl maalesef bu alanda bir çoğulculaşmayı getirmedi. Muhafazakar ya da İslami yayıncılığın kökenleri oldukça eskiye gitmesine ve teksir makinesinden e-kitap teknolojisine birçok yeniliğin geç kalınmadan benimsenmesine rağmen durum pek parlak değil. Bunun farkına varmak için büyük araştırmalara gerek yok. Kitap fuarlarında dikkatlice bakın hangi stantların önü daha kalabalık, açılmayan bir video için web sayfasını yenilemeye üşenen gençler hangi yazarlardan imza almak için sabırla bekliyorlar ve hangi yayınevinin poşetleri ellerinde?

Aslında bu durumu görmek için evden çıkmanıza bile gerek yok. Yayınevlerinin sosyal medyadaki takipçi sayılarına göz ucuyla bir bakın, kahve fincanıyla çekilen fotoğraflardaki kitapların kapaklarındaki logolara dikkat edin.

Öte yandan bir diğer önemli husus da burada ortaya çıkıyor. Çok daha geniş kitlelere ve toplumun tamamına hitap etme meselesini dert edinen yayınevi sayımız yetersiz.

Yayıncılık sektörüne girenlerden anlaşıldığı kadarıyla birçokları alandaki bu ihtiyacın farkında. Ancak yayıncılık alanında varlık göstermek bir süreç meselesi. Yeterli bir ekibiniz varsa birkaç ay içerisinde dergi çıkarmanız mümkün. Ama kitap yayımlamak başka bir mesele.


Etiketler »