Kriter > Kitaplık |

Yeni Kitaplarda Ramazan Bereketi


Bereket ayı Ramazan’a girdik. Bu mübarek günlerde hangi kitapları okumalı ya da okumamalı üzerinden bir kitaplık yazısı kaleme almak zor.

Yeni Kitaplarda Ramazan Bereketi

Bereket ayı Ramazan’a girdik. Bu mübarek günlerde hangi kitapları okumalı ya da okumamalı üzerinden bir kitaplık yazısı kaleme almak zor. Gündüz uzun, gece kısa, hele ki dışarıda iftar yapılıp teravih kılındıysa kalan dar vakti verimli değerlendirmek kolay değil. Bütün bunlarla birlikte Ramazan Kur’an-ı Kerim ayı. Müşkül çok ama mükâfat da öyle. Hatime başlamak için hala geç değil.

Eğer Ramazan’da ve sair zamanda Kur’an-ı Kerim zaten bizim hayatımızda ve merkezinde, “Yeni çıkan neler var, ondan bahset” diyorsanız devam edelim.

Son günlerde çıkan kitap sayısına bakıldığında yayınevlerinin Ramazan ayı ve yaklaşan yaz mevsimine ümitle girdikleri anlaşılıyor. Normalde Haziran’ın ilk günlerinde büyük punto ve geniş satır aralarıyla yazılmış, kısa cümle ve paragraflardan oluşan şezlongda güneşlenirken okunabilecek kitaplar veyahut Ramazan kitap fuarlarında iftarla teravih arasında kitap fuarını gezenlere dönük dini içerikli ve bir KİTAPLIK şekilde Ramazan iklimine temas eden kitaplar yeni çıkanlarda yer almalıydı.

Ancak hemen her gün bir gazeteci ya da akademisyenin yeni çıkan kitabından haberdar oluyoruz. Bu noktada yayıncıların yeni kitaplar için 16 Nisan referandumunun geçmesini beklediği tahmin edilebilir. Siyasi kompozisyonun netleşmesiyle birlikte planlanan projeler hayata geçirildi ya da hazır dosyalar matbaalara teslim edildi. Tahminimce Ramazan ve yaz mevsimi olmasına rağmen 15 Temmuz’a kadar ilgi çekici yeni kitaplar raflarda kendilerine yer bulmaya çalışacaklar. Ayrıca darbe girişiminin yıl dönümünde de 15 Temmuz hakkında kapsamlı birçok kitap bekliyorum. Bunun yanında okulların kapanmasıyla birlikte öğrencilere yaz aylarında “okumayı özendirecek” çocuk ve gençlik kitaplarının kitapçılarda yerlerini alacağını söyleyebiliriz.

Evet, kitap listeme dönecek olursam, birinci sırada dergimizin de yayın kurulu üyesi olan tecrübeli gazeteci Halime Kökçe’nin Türkiye’ye Ayak Uydurmak adlı kitabı var. Yine Star gazetesi yazarı olan Ahmet Kekeç’in Cumhuriyet Apartmanı okunmayı bekliyor. Bir başka isminde apartman geçen kitap Hayat Apartmanı, Mustafa Ulusoy’un kaleme aldığı eser. Nuh Yılmaz’ın doktora tezinin kitaba dönüştürülmüş hali İslam’da Resim Yasağı Söylemi yeni çıkan bir diğer çalışma. İbn Haldun Üniversitesi öğretim üyesi Medaim Yanık’ın ikinci kitabı Mutlu Evliliklerin 7 Özelliği bu ay raflarda yerini alan bir diğer eser.

İbn Haldun Üniversitesi’nden bahsetmişken söylemeden geçmeyelim. Şu sıralar Modernleşme Devrinde İlmiye başlıklı kitabı okuyorum. Dergah Yayınları’ndan ikinci baskısını yapan kitap Fatih M. Şeker tarafından kaleme alınmış. Eser Cevdet Paşa ve İbnülemin üzerinden Batılılaşma tartışmalarını değerlendiriyor. “Tarih ilminde de İbn Haldun’a denk görülen Cevdet Paşa” ile bir nevi Cevdet Paşa’yı takip eden İbnülemin de İbn Haldun gibi sosyal bilimler odaklı üniversitelere isimleri verilmeyi hak ediyorlar. Kendi tecrübemizi ve birikimimizi anlatan muazzam bir kitap gerçekten. Daha önce okumadığım için hayıflandığım kitap için söyleyeceğim bir nokta sayfa tasarımında dipnotlara odaklanılarak tekrar gözden geçirilmesinin kitabı okumayı kolaylaştıracağı ve bu tür bir çalışmanın da kitaba yakışacağıdır. Öte yandan kitabın ele aldığı isimlerle ilgili daha önceden yapılmış çalışmalara ciddi tenkitler yöneltmesi ve sorgulaması dikkate değer.

Tarih alanında yeni çıkan kitapları da okunacaklar listesine dâhil etmeden olmaz. Bu anlamda Suraiya Faroqhi’nin son dönemde Alfa Yayınları’ndan kitaplarının çıktığını not edelim. Yine Cemal Kafadar’ın Kendine Ait Bir Roma ve Le Goff’un Ortaçağ’da Entelektüeller adlı kitaplarının okunmayı beklediğini belirtelim. Bir diğer yeni çıkan çalışma ise Lütfi Sunar’ın Marx ve Weber’de Doğu Toplumları başlıklı kitap.

Daha hafif, sürükleyici ve mevsime uygun bir kitap arıyorsanız Ahmed Sadreddin’in Büyüyenay Yayınları’ndan çıkan Bir Ayrılık isimli romanı size bu mevsimde çıkacağınız seyahatlerde eşlik edebilir.

Geniş bir okuma listesiyle karşı karşıya olduğumuz doğru. Bu liste önümüzdeki günlerde daha da genişleyecek. Kim bilir belki bu kitaplardan bazılarını daha kapsamlı bir biçimde önümüzdeki aylarda Kriter’de değerlendiririz.


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası