Kriter > Duyuru |

Kriter'in 15 Temmuz Özel Sayısı Çıktı!


Kriter dergisi, FETÖ’cü askerlerin 15 Temmuz’da kalkıştığı darbe girişimi ve buna karşı milletin sergilediği destansı direnişe özel bir sayı hazırladı. Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin “15 Temmuz Destanı”na odaklanan özel sayısı okuyucu ile buluştu.

Kriter'in 15 Temmuz Özel Sayısı Çıktı

Kriter dergisi, FETÖ’cü askerlerin 15 Temmuz’da kalkıştığı darbe girişimi ve buna karşı milletin sergilediği destansı direnişe özel bir sayı hazırladı.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin “15 Temmuz Destanı”na odaklanan özel sayısı okuyucu ile buluştu.

Derginin dördüncü sayısında 15 Temmuz’da Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimi ile Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı tehdidin milletçe nasıl bertaraf edildiği ve bundan sonraki sürecin nasıl şekilleneceği analiz edildi.

Yorum, görüş ve tanıklıklarla 15 Temmuz’u mercek altına alan Kriter, dakika dakika darbe girişimi kronolojisi ve zengin infografiklerle okuyucularına arşivlik bir sayı sunuyor. Darbe girişimi sırasında şehit edilenler ve direniş kahramanları da özel sayfalarla dergide anılıyor.

Kriter genel yayın yönetmeni Fahrettin Altun 15 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın arkasında saf tutan milletin nasıl kıyama durduğunu anlattı. Burhanettin Duran kendini “hizmet” oluşumu olarak kodlayan Gülen hareketinin bir terör örgütüne dönüşümünü yazdı.

FETÖ’nün “kurucu millet” karşısındaki yenilgisini İsmail Çağlar kaleme alırken, bu örgütün zihniyet kodlarının ne olduğunu ve 15 Temmuz’daki planlarının neden tutmadığını Hasan Basri Yalçın, Enes Bayraklı, Veysel Kurt, Talha Köse, Ufuk Ulutaş ve Muhittin Ataman analiz etti.

Nebi Miş, darbenin önlenmesinde Erdoğan liderliğinin rolüne odaklandı. Halime Kökçe tarihe geçen bir direnişle Türkiye’nin bir kez daha “vatan” olduğunu belirtti.

Darbe girişimi karşısında Batı medyası, ABD ve Avrupa’nın ikircikli tutumunu Kemal İnat, Ali Aslan ve Kılıç Buğra Kanat değerlendirdi. Can Acun Türk milletinin gösterdiği şanlı direnişin İslam dünyasındaki yansımalarını aktardı.

Nigar Tuğsuz darbenin sözde bildirisini incelerken, Yusuf Özkır Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 15 Temmuz akşamı Marmaris’ten İstanbul’a riskli yolculuğunun detaylarını kaleme aldı.

Bediüzzaman Said Nursi'nin talebelerinden Mehmet Fırıncı’nın yanı sıra Ümit Şimşek ve Latif Erdoğan FETÖ’nün toplumun dini yapısında ve duygularında oluşturduğu tahribatı anlattı.

İsmail Ediz 15 Temmuz darbe girişiminde havacı subayların rolüne ve yeni şüphelere işaret ederken, Cem Duran Uzun FETÖ’nün hukuk ve yargı ayağına vurgu yaptı. Taylan Barın da darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL’in getirdiklerini ele aldı.

Darbe girişimi karşısında medyanın duruşunu İbrahim Altay, ekonominin performansını ise Sadık Ünay ve Nurullah Gür yazdı.

H. Salih Zengin, Serdar Gülener, Ali Büyükaslan ve Mehmet Akif Memmi ise darbe girişiminin ilk dakikalarından itibaren milli irade nöbetlerine sahne olan meydanların nabzını tuttu.

Ramazan Akkır darbeciliğin orduya verdiği zararlara, Mevlüt Tatlıyer ise 15 Temmuz kalkışması ile 1973 Şili darbesi arasındaki benzerliklere dikkati çekti.

SETA bünyesinde hazırlanan Kriter, aylık olarak okuyucu ile buluşuyor. Kitapevleri ve bayiler aracılığıyla ulaşılabilen dergiye abone olmak için kriterdergi.com adresinden detaylı bilgi edinilebilir.


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası