Kriter > Duyuru |

Kriter'in Haziran Sayısı Çıktı!


Aylık siyaset, ekonomi ve toplum dergisi Kriter’in 2. sayısı çıktı. Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde, Fahrettin Altun genel yayın yönetmenliğinde hazırlanan dergi, yeni dönemi “Şimdi Başkanlık Zamanı” başlığıyla kapağına taşıdı.

Kriter'in Haziran Sayısı Çıktı

Aylık siyaset, ekonomi ve toplum dergisi Kriter’in 2. sayısı çıktı. Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde, Fahrettin Altun genel yayın yönetmenliğinde hazırlanan dergi, yeni dönemi “Şimdi Başkanlık Zamanı” başlığıyla kapağına taşıdı.

SİYASET bölümünde, AK Parti genel başkanlığı ve başbakanlıkta yaşanan değişim sürecini ve yeni dönemin koordinatlarını Fadime Özkan, Serdar Karagöz, Edibe Sözen, İhsan Aktaş, Avni Özgürel, Muhittin Ataman, Yahya Bostan ve Hasan Öymez kaleme aldı.

İsmail Çağlar, AK Partili 14 yılın adalet ve kalkınma serüvenini yazarken, Halime Kökçe kamuoyu üzerinde algı oluşturmak ve mahkemeleri baskı altına almak üzere uygulamaya konulan “mahkeme aktivizmi”ne odaklandı. Ali Aslanise dokunulmazlıkların kaldırılması ve HDP’nin provokatif tutumunu değerlendirdi.

SÖYLEŞİ bölümünün bu sayıdaki konuğu Haluk Alkan oldu. Uzun süredir ülkenin gündeminde olan sistem değişikliği tartışmalara ilişkin Kriter’in sorularını yanıtlayan Alkan, Türkiye’nin öncelikli ihtiyacının başkanlık sistemi olduğunu söyledi.

DIŞ POLİTİKA sayfaları için gerçekleştirilen Açık Oturum’da Beril Dedeoğlu, Burhanettin Duran ve Hasan Basri Yalçın, Fahrettin Altun moderatörlüğünde Türk dış politikasının önündeki meydan okumaları ve imkanları masaya yatırdı. Kemal İnat ise Türkiye-AB ilişkilerinin geleceğini analiz etti.

Kriter’in Haziran sayısının DOSYA konusu “intihar terörizmi” oldu. Murat Yeşiltaş, Necdet Özçelik, Salih Zengin, Cengiz Alğan ve Asım Yapıcı terör örgütlerinin intihar saldırılarını farklı boyutlarıyla ele alırken, Kemal Sayar ile de intihar terörizminin sosyal ve psikolojik boyutu üzerine bir söyleşi gerçekleştirildi.

EKONOMİ bölümünde ise Sadık Ünay yeni dönemde ekonomi gündemini, Nurullah Gür merkez bankası tartışmalarını,Mevlüt Tatlıyer de Türkiye’de tasarruf ve harcama eğilimlerini değerlendirdi.

MEDYA KRİTİK’te Metin Erol üçüncü yılında Gezi Parkı Şiddet Eylemleri’ni kaleme aldı.

PORTRE sayfalarında Veysel Kurt Arap-Fars Şiiliğinin rekabet alanında bir aktör olarak Mukteda El Sadr’ı analiz etti.

KİTAPLIK’ta ise Mehmet Akif Memmi PKK’yı meşrulaştıran kitapları analiz etti.


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası