Kriter > Duyuru |

Kriter'in Şubat Sayısı Çıktı!


Kriter’in 10. sayısında, Türkiye’nin sertleşen küresel siyaset sahnesinde dik durmasını ve istikrarını pekiştirmesini sağlayacak Cumhurbaşkanlığı sistemi masaya yatırıldı.

Kriter'in Şubat Sayısı Çıktı

Kriter’in 10. sayısında, Türkiye’nin sertleşen küresel siyaset sahnesinde dik durmasını ve istikrarını pekiştirmesini sağlayacak Cumhurbaşkanlığı sistemi masaya yatırıldı.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin onuncu sayısı okuyucu ile buluştu.

Dergide, Cumhurbaşkanlığı sistemi, ABD’de başlayan Trump dönemi, Suriye krizi, Kıbrıs müzakereleri, dolar üzerindeki spekülasyonlar, terörle mücadele ve Türkiye-Afrika ilişkileri ele alındı.

Kriter Genel Yayın Yönetmeni Fahrettin Altun, yeni sayıdaki Çerçeve yazısında, Türkiye’nin giderek sertleşen küresel siyaset sahnesinde büyümeye ve gelişmeye devam ederek var olmak dışında başka bir seçeneği bulunmadığını ifade etti.

Kriter’in Şubat sayısının söyleşi sayfalarının konuğu SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran oldu. Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı sistemi ile aslında 15 yıllık AK Parti iktidarı sırasında ortaya çıkan tecrübenin getirdiği değişim isteğine karşılık verdiğini belirten Duran, “Türkiye iktidar konsolidasyonu dahil olmak üzere içeride bir konsolidasyon olmazsa tehditlere daha zor karşılık vereceğini gördü. Bunun önüne geçmenin yolu bir an önce bu konuyu açıklığa kavuşturmak ve milletin iradesine sunmaktı” dedi.

Dergide, Cumhurbaşkanlığı sistemine yönelik Anayasa değişikliğini farklı yönleriyle Serdar Gülener, Cem Duran Uzun ve Kenan Kıran yazdı.

Türkiye’nin FETÖ, PKK ve DEAŞ terör örgütleriyle mücadele gündemini Emrah Kekilli, Nigar Tuğsuz, Nuri Salık ve Bünyamin Keskin yazdı.

Mevlüt Tatlıyer, Türkiye’yi terörle yenemeyenlerin ekonomiyle terbiye etme girişimlerini, dolar spekülasyonu ve Türkiye’nin ekonomik gerçekleri üzerinden irdeledi.

ABD’de taahhütlerini yerine getirmeye başlayan Trump’ın ilk günlerinin yansımalarını Kılıç Buğra Kanat, Tarık Dağlı ve Yusuf Özkır değerlendirdi.

Kemal İnat, Hasan Basri Yalçın ve Talha Köse Suriye’nin geleceğiyle ilgili senaryoları tartıştı. Türkiye ve Rusya’nın ortak başarısı Astana sürecini ise Beril Dedeoğlu analiz etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar ziyaretini Serdar Karagöz yorumladı. Kıbrıs müzakerelerinde Türkiye’nin çözüm yanlısı yaklaşımını da Enes Bayraklı kaleme aldı.


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası