Kriter > Medya Kritik |

102. Yılında Anadolu Ajansı’nın Güçlenen Vizyonu


Ulusal ve uluslararası kamuoyuna uzun yıllardır zengin bir içerik sunan AA, yıllar içerisinde etki alanını genişleterek 13 dilde yayın yapan, 41 ülkede ofisi olan, 100 ülkede temsilciliğe sahip bir ajansa dönüştü.

102 Yılında Anadolu Ajansı nın Güçlenen Vizyonu
(Muhammed Selim Korkutata/AA, 11 Mart 2022)

Anadolu’nun kurtuluş mücadelesini tüm dünyaya duyurmak amacıyla 6 Nisan 1920’de kurulan Anadolu Ajansı (AA) 102. yılını kutluyor. Ulusal ve uluslararası kamuoyuna uzun yıllardır zengin bir içerik sunan AA, yıllar içerisinde etki alanını genişleterek 13 dilde yayın yapan, 41 ülkede ofisi olan, 100 ülkede temsilciliğe sahip bir ajansa dönüştü. AA’yı uluslararası alanda daha rekabetçi bir marka haline getirmek için yakın dönemde önemli adımlar attık. Bu doğrultuda yeni stratejik planlarımızı hayata geçirerek idari ve editoryal süreçlerimizi daha ileri bir noktaya taşıdık. Attığımız adımlarla AA’nın uluslararası etkisini ve çok dilli yayın kapasitesini her geçen gün güçlendiriyoruz.

 

Türkiye’nin Sesi AA

Kurtuluş Savaşı’nın en zorlu dönemlerinde savaş alanında verilen mücadelenin iç ve dış kamuoyuna doğru bir şekilde aktarılması ihtiyacı doğmuştu. Halide Edip Adıvar ve Yunus Nadi bu ihtiyacı karşılaması için bir ajans teşkilatı kurulması fikrini önerdi. "Türk," "Ankara," ve "Anadolu" seçenekleri gündeme gelse de "Anadolu Ajansı" isminde karar kılındı. Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde kuruluşunun hemen akabinde Türk milletinin haklı mücadelesini hem Anadolu’ya hem de dünyaya duyurmaya başlayan ajansımız, bu sayede Milli Mücadele ruhunu her yere ulaştırdı.

AA kuruluşundan itibaren Türkiye tarihinin en kritik dönüm noktalarına hem şahitlik etti hem de bu dönüm noktalarının bir parçası oldu. Bu sebeple Türkiye’nin tarihini AA’dan, AA’nın tarihini de Türkiye’den bağımsız düşünmemek gerekiyor. AA çalışanları her daim üstlendikleri tarihsel sorumluluğun bilinciyle hareket ederek her koşulda görevlerini en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştı. Fakat Türkiye’nin tarihi olaylarına şahitlik ederken AA bazı acı kayıplar da verdi. Merhum Başbakan Adnan Menderes’in 1959’da Üçlü Kıbrıs Antlaşması'nı imzalamak üzere Londra’ya gerçekleştirdiği ziyarette heyette bulunan AA’nın yedinci Genel Müdürü Şerif Arzık, uçağın düşmesi sonucu şehit oldu.

Anadolu Ajansı 20. Dönem Savaş Muhabirliği Eğitimi
AA ve Polis Akademisi iş birliğiyle savaş, afet ve olağanüstü hallerde görev yapacak operasyonel muhabirlerin yetiştirilmesi amacıyla düzenlenen "20. Dönem Savaş Muhabirliği Eğitimi"nin ikinci ve son haftası da zorlayıcı eğitimlerle geçti. TİKA destekleriyle yurt dışından katılan gazeteciler ve 20 medya mensubu, eğitimin ikinci haftasına Özel Harekat Başkanlığı'nın Gölbaşı'ndaki yerleşkesinde, silah ve kişisel güvenlik konularında bilgi alarak başladı. Katılımcılar aynı günün akşam saatlerinde Elmadağ'a, ağır teçhizat ve teknik ekipmanlarıyla intikal etti. (Berke Bayur/AA, 31 Mart 2022)

 

 

AA’nın Güçlenen Uluslararası Vizyonu

AA’nın Türkiye ekseninde üstlendiği bu tarihsel sorumluluğu yeni dönemde de güçlendirerek sürdürmek ve yeni bir boyuta taşımak temel hedefimizdir. AA’yı uluslararası alanda önde gelen referans haber kaynağına dönüştürme vizyonuyla paralel olarak uluslararası iş birlikleri yoluyla ülkemizin yürüttüğü kamu diplomasisi faaliyetlerine katkıda bulunuyoruz. Türkiye son yıllarda bölgesel ve küresel düzeyde en aktif dış politika yürüten ülkelerden birisi olarak yaşanan krizlere yapıcı çözümler sundu. Covid-19 salgınının ilk dönemlerinden itibaren 100’ün üzerinde ülkeye maske ve tıbbi yardım malzemesi gönderdi. İnsani diplomasi ve kamu diplomasisi faaliyetlerini son yıllarda artırarak bölgesel ve küresel istikrarın sağlanmasında önemli bir rol oynadı. Son örneğini Rusya-Ukrayna Savaşı’nda da gördüğümüz gibi diplomatik girişimlerle yaşanan çatışmaların barışçıl yollarla sona erdirilmesi ve arabuluculuk alanında en aktif ülke oldu. Antalya Diplomasi Forumu öncesinde Rusya ve Ukrayna dışişleri bakanlarını bir araya getirebilmesi ile Ermenistan ve Azerbaycan heyetlerinin foruma katılması, Türkiye’nin girişimci ve insani dış politika vizyonunun başarısını ortaya koyuyor. Ülkemizin dış politika vizyonunu ortaya koyan bu kritik gelişmeleri dünyaya ilk kez AA duyurdu. Uluslararası kamuoyu Rusya ve Ukrayna dışişleri bakanlarının Türkiye’de görüşeceğini AA’dan öğrendi. Ermenistan Dışişleri Bakanı Türkiye ile normalleşme talebini ilk kez AA aracılığıyla ifade etti.

AA olarak uluslararası alandaki gelişmeleri editoryal çizgimiz çerçevesinde dünya kamuoyuna sunmak birincil amacımızdır. Uluslararası kamuoyunda dünyadaki gelişmelerin takip edileceği en önde gelen haber ajansı olmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda AA’yı “Türkiye’nin haber ajansından”, “merkezi Türkiye’de olan uluslararası bir haber ajansına” dönüştürmek için önemli adımlar attık. Uluslararası alandaki etkinliliğimizi artırmak amacıyla son dönemde yeni iş birlikleri kurarak uluslararası iş birliği sayımızı 42’ye çıkardık. Uluslararası örgütlerde daha aktif habercilik faaliyetleri yürütmeye başladık. Reuters, AFP, Getty Images, DPA gibi küresel haber ajanslarıyla yürüttüğümüz ortaklıkları daha da yaygınlaştırıyoruz. Yeni dönemde stratejimiz, uluslararası iş birliği sayımızı daha da artırmak ve İngilizce başta olmak üzere yabancı dilde yayınlara ağırlık vermek olacak. Haber içeriklerimizin yanı sıra kitap yayın faaliyetlerimizi de artırarak ülkemizin dünyadaki sesi olma misyonunu daha üst noktaya taşıyacağız.

Anadolu Ajansı Yeşil Hat

Saha Haberciliğinde AA Gücü

AA’nın uluslararası haber ajansı olarak marka değerini güçlendirecek önemli adımlar atarken saha haberciliğinde uzun yıllardır başarılı bir şekilde sürdürdüğümüz faaliyetlerimizi daha üst bir noktaya taşıdık. Sahada artan gücümüzle kullanıcılarımıza günde 3 bine yakın haber içeriği sağlıyoruz. Bu sayede 2021’de içerik üretimimizi bir önceki yıla kıyasla yüzde 10,1 oranında artırarak yıllık 2,1 milyon içerik üretim sayısına ulaştık.

AA’nın uluslararası alanda saha haberciliğindeki gücünü Rusya-Ukrayna Savaşı sırasında yeniden ortaya koyduk. Savaş bölgesinde en çok muhabir barındıran uluslararası ajans olan AA, savaşı hem Rusya hem de Ukrayna kontrolündeki bölgelerde takip ederek en kritik gelişmeleri birinci elden dünyaya duyurdu. Bu kapsamda hem savaştaki sıcak çatışmaları hem savaş esnasında yaşanan göç trajedisini hem de diplomaside yaşanan güncel gelişmeleri kapsayan referans içerikler oluşturduk. The Guardian, The Times, The Sun, Independent ve Bild gibi gazeteler ile CNN ve BBC gibi kanallar başta olmak üzere pek çok uluslararası basın-yayın organı savaşı AA'nın içeriklerini kullanarak dünyaya duyurdu.

AA’nın saha haberciliğindeki gücüyle Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki Karabağ Savaşı sırasında savaşa yönelik uluslararası algıyı şekillendirdik. Karabağ Savaşı esnasında sahadan gelişmeleri küresel alanda artan gücümüzle birlikte stratejik, planlı ve programlı bir şekilde dünya kamuoyuna duyurarak Azerbaycan’ın haklı mücadelesinin sesi olduk. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve TRT World gibi kurumlarımızla birlikte yürüttüğümüz iletişim ve algı çalışmalarımızla uluslararası hukuksuzluğun ve işgalin sona erdirilmesinde rol oynadık. Zaferi kazanmak kadar kayıt altına almanın öneminin bilincinde olarak zafere giden yolu detaylı içeriklerle anlatan “Karabağ Zaferi” başlıklı kitabımızı yayımladık.

AA muhabirinin çektiği fotoğraf
Ukrayna savaşının sembolü olan bu fotoğraf AA muhabirleri tarafından çekildi. (Muhammed Selim Korkutata/AA, 11 Mart 2022)

 

AA’nın Genişleyen Misyonu: Yeşil, Ayrımcılık ve Teyit Hatları

AA olarak uluslararası habercilikte elde ettiğimiz başarılarımızı uluslararası düzeyde yeni alanlarda da yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Kurumumuzun önümüzdeki süreçte en önemli misyonlarından birisi, dünya genelinde her geçen gün önemi artan kritik alanlarda içerik üreterek bu hususlarda uluslararası alanda temel referans kaynağı haline gelmek ve farkındalık oluşturmak olacak. Bu misyonu yerine getirmek amacıyla AA çatısı altında Yeşil Hat ile Ayrımcılık ve Teyit Hatlarını kurduk.

Yeşil Hat, önümüzdeki yıllarda etkilerini daha da hissedeceğimiz ve küresel alanın en önemli gündem maddesini oluşturacak iklim değişikliği ve çevre hususlarında toplumsal bilincin oluşturulması misyonunu yerine getirecek. Gelecek elli yıl içerisinde dünya ülkeleri net sıfır emisyon hedeflerine ulaşabilmek için karbon ayak izinin azaltılması, fosil yakıtların kullanımının kısıtlanması, sanayide yeşil dönüşümün gerçekleştirilmesi gibi adımlar atacak. Bu alanda dünya genelinde yaşanan gelişmeleri çevre konusunda uzmanlaşmış editör ve muhabirlerle uluslararası arenada duyuran birincil kaynak AA olacak. Bu doğrultuda çevre odaklı haberlerimizi abonelere ücretsiz servis edeceğiz. Ayrıca önümüzdeki aylarda düzenleyeceğimiz Çevre Forumu, çevre alanında uluslararası medyanın önde gelen isimlerini bir araya getirecek ve bu alanda medyanın rolünün değerlendirilmesini sağlayacak.

Dünya genelinde son yıllarda artış gösteren ırk temelli ayrımcılıklar, kadın-erkek eşitsizliği, nefret söylemi, Müslüman karşıtlığı ve yabancı düşmanlığı ile mücadeleyi odağımıza almak için Ayrımcılık Hattı’nı kurduk. Ayrımcılık temelli olayların farklı dillerde haberleştirilmesinde kritik bir içerik üretim merkezi olacak yeni hat, zengin içeriği ile uluslararası bir referans kaynağı oluşturacak ve küresel alanda ayrımcılıkla mücadeleye önemli bir katkı sağlayacak. Ayrımcılık Hattı’nın en önemli misyonu, Avrupa’da endişe verici boyutlara ulaşan Müslüman karşıtı eylemleri kayıt altına alarak dünyaya duyurmak olacak.

AA’nın genişleyen misyonunun bir diğer parçası olarak ise Teyit Hattı’nı hayata geçiriyoruz. Türkiye, yalan haber ve dezenformasyon hususlarında sıkıntı yaşayan ülkelerin başında yer alıyor. 2018’de Oxford Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, en çok dezenformasyona maruz kalan ülkelerin başında Türkiye geliyor. Bu alanda verilen mücadeleye katkıda bulunmak amacıyla Teyit Hattı doğruluk kontrolü faaliyetleri yürütecek. Bu kapsamda konvansiyonel ya da sosyal medyada dolaşıma giren haberlerin doğruluğu AA’da teyit edilecek. Tartışmalı içerikler incelenerek ortaya çıkan veriler kamuoyu ile paylaşılacak.

Son yıllarda dünyada konvansiyonel medyanın dönüşümü ve sosyal medyanın yükselişi hızlı, dinamik ve interaktif bir haber sistemi oluşturdu. AA olarak bu dönüşümü anlayabilmeyi ve değişime ayak uydurabilmeyi dünyanın en önde gelen haber ajansı olma hedefimiz doğrultusunda bir fırsat olarak görüyoruz. Yenilenen ve güçlenen vizyonumuz ve genişleyen misyonumuzun bir gereği olarak uluslararası alanda etkinliğimizi önümüzdeki süreçlerde daha da artıracağız. Dünyada meydana gelen gelişmelerin dünya genelinde AA referansıyla takip edilmesini sağlayacağız. Hem ülkemizin dünyadaki sesi olmaya devam edecek hem de uluslararası alanda kritik gelişmelerin takip edildiği küresel haber kaynağı olacağız.

 


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası