Kriter > Medya Kritik |

AFP’nin PKK’ya İliştirilmiş Gazeteciliği


Fransa geçmişten beri PKK’nın Avrupa’daki en önemli hamisi oldu. Terör örgütünün Avrupa kolunun yöneticileri Paris’te yaşarken birçok üst düzey terörist cumhurbaşkanlığı seviyesinde Elysee Sarayı’nda misafir edildi.

AFP nin PKK ya İliştirilmiş Gazeteciliği

Fransa geçmişten beri PKK’nın Avrupa’daki en önemli hamisi oldu. Terör örgütünün Avrupa kolunun yöneticileri Paris’te yaşarken birçok üst düzey terörist cumhurbaşkanlığı seviyesinde Elysee Sarayı’nda misafir edildi. Fransa’nın resmi haber ajansı AFP de konu PKK/YPG olunca uluslararası bir halkla ilişkiler şirketi gibi çalıştı.

Fransa’nın bir önceki Cumhurbaşkanı Francois Hollande terör örgütü PKK/PYD’nin o dönemki eş başkanı Asiya Abdellah ile örgütün kadın ve çocuklardan sorumlu yetkilisi Nassrin Abdalla’yı Elysee Sarayı’nda ağırlarken ortaya çıkan görüntünün başka bir Avrupa ülkesinde tekrarlanmaması mutlaka farklı anlamlar içeriyordu. Neticede Almanya, Belçika ve Hollanda gibi ülkeler de PKK’yı sürekli olarak desteklemiş, parlamentolarında ağırlamış ancak ülkenin en önemli, bir numaralı ve mahrem devlet konutunda poz verdirmemişti. Hollande görevinin bitmesine az bir süre kala YPG lideri Salih Müslim’i de Elysee Sarayı’na davet etmişti.


Etiketler »