Kriter > Medya Kritik |

Batı Medyasında Zeytin Dalı Hazımsızlığı


Batı dünyasında medyanın bir siyasi propaganda ve etkileşim aracı olarak kullanıldığını söylemek şüphesiz ki yanlış olmayacaktır. Son yıllarda yaşanan Gezi Parkı Şiddet Eylemleri, 17-25 Aralık yargı darbesi, 15 Temmuz darbe girişimi ve Fırat Kalkanı Harekatı konularında Batı medyasının Türkiye’ye karşı geliştirdiği medya dili ne yazık ki kara propagandanın ötesine geçememiştir.

Batı Medyasında Zeytin Dalı Hazımsızlığı

Batı dünyasında medyanın bir siyasi propaganda ve etkileşim aracı olarak kullanıldığını söylemek şüphesiz ki yanlış olmayacaktır. Son yıllarda yaşanan Gezi Parkı Şiddet Eylemleri, 17-25 Aralık yargı darbesi, 15 Temmuz darbe girişimi ve Fırat Kalkanı Harekatı konularında Batı medyasının Türkiye’ye karşı geliştirdiği medya dili ne yazık ki kara propagandanın ötesine geçememiştir. Batı medyasının bu tavrı Zeytin Dalı Harekatı kapsamında da değişmemiştir. Söz konusu harekat ile alakalı olarak manipülasyon, propaganda ve yalan haberler üretilmiştir.

Türkiye Ocak ayında Afrin’e yapılacak olası bir harekatın sinyallerini vermişti. Bu aşamada Batı medyasında Türkiye’nin İran ve Rusya’ya yakınlaşarak bir harekat gerçekleştireceği, muhtemel operasyonun Kürtlere yönelik olacağı ve Türkiye’nin ilkin başarısızlığa uğrayacağı, sonraki aşamalarda ise başarı yakalasa bile bölgedeki demografik yapının olumsuz etkileneceği yönünde olumsuz propagandalar başlatılmıştı.

Türkiye Afrin’in merkezine doğru ilerlemeye devam ettikçe sınırındaki güvenlik kaygılarını anladığını iddia eden ülkelerden “operasyon kapsamının sınırlandırılması gerektiği” yönünde açıklamalar geldi. Siyasilerden gelen bu tepkiler Batı kamuoyunda geniş yer buldu. Reuters’da yayımlanan “Fransa’nın Macron’u Türkiye’yi Suriye’deki Operasyonları Bitirmesi Konusunda Uyardı” başlıklı haber siyasilerin Zeytin Dalı Harekatı’na tepkili yaklaştıklarını gösterir nitelikteydi.


Etiketler »